Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

tyto každodenní myšlenky budou znít pravdivě pro každého, kdo uvízne v cyklu "dělání"

 

"Musí to být dokonalé" a "Cítím se tak ohromen" jsou myšlenky, které odrážejí našeho úzkostlivého úspěchu ve hře. Zde je návod, jak se cyklus rozvíjí a způsoby, jak omezit neustálé kolísání obav.

Před více než deseti lety vědci z Yale zjistili, že existuje genová mutace pro chronické obavy. Ironií je, že pokud se trápíte, nemusíte se tím trápit, protože je to ve vaší DNA - ale být tím, kým jste, to stejně uděláte.

Ti, kteří spadají do tohoto tábora, mohou rozpoznat to, co kalifornský psycholog Dr. Kelly Vincent nazývá "úzkostlivým úspěchem" uvnitř sebe. V novém příspěvku na Instagramu tento týden Dr. Vincent, zakladatel Nourished Wellness Group, shrnuje běžné každodenní myšlenky úzkostlivého úspěchu. A její vnímavý diagram bude okamžitě rozpoznatelný pro každého, kdo uvízl v cyklu obav a "dělání".

 

Obrázek1.png

 

Podle ilustrace je úzkostlivý úspěch, který mnozí z nás mají v sobě, poháněn kombinací povinnosti, pochybností o sobě a silného perfekcionistického pruhu.

Jak Dr. Vincent poukazuje v titulku, můžeme si také prodat toxický, ale stále tak známý mýtus, že "pokud to všechno udělám, pak se budu moci uvolnit".

Zřejmý problém s tímto způsobem myšlení, vysvětluje Dr. Vincent, je, že "nikdy se to neudělá VŠECHNO. Život je plný úkolů, povinností a úkolů." A snažit se držet krok s tímto nekonečným seznamem znamená, že "deprioritizujeme odpočinek/rekalibraci/klid. Na tyhle věci prostě nemáme čas."

"Výsledkem je, že nervový systém je neustále aktivován, což vede k pocitům ohromení, vyčerpání, únavy a vyčerpání," píše Dr. Vincent.

 

Samozřejmě, mnozí z nás již dlouho cítili tlak "dělání" spíše než "bytí". Tento boj je však obzvláště intenzivní právě teď, v době, kdy Světová zdravotnická organizace hlásí ohromující 25% nárůst úzkosti a deprese po celém světě.

Od probíhajícího konfliktu na Ukrajině až po krizi životních nákladů a následky Covidu není překvapující, že mnozí z nás se v tuto chvíli cítí na hraně. Toto pozadí činí naši úzkostlivou úspěšnou stranu ještě více potlačenou; a více přesvědčeni, že se budeme cítit lépe, když budeme neustále procházet úkoly (a zároveň se obviňovat, že tento výkon nezvládáme).

 

Výsledek tohoto postoje je samozřejmě zcela opačný. Místo toho, abychom udělali více věcí a cítili se lépe, jen krmíme úzkost, abychom udělali více věcí. A přitom se tlačíme do bodu vyčerpání a vyhoření (stav, který je již vzkvétající, díky dlouhodobému stresu Covidu).

Žena venčící svého psa v lese

Procházka v přírodě může pomoci zpomalit závodní myšlenky

Dr. Vincent vysvětluje, že způsob, jak čelit tomuto úzkostnému myšlenkovému cyklu, je nejprve rozvíjet povědomí o něm. "Klíčem je začít si všímat těchto tendencí, těchto myšlenek, těchto emocí a tohoto chování," píše. "Udělejte krok zpět a rozpoznejte obvyklé vzorce."

Tím, že si vybojujete tento druh objektivní vzdálenosti od svých myšlenek, máte větší šanci je chytit a dokonce je vyzvat, jakmile se objeví.

Dr. Vincent také doporučuje vyvinout "praktiky mikro-klidu" jako protijed na úzkostlivého hráče. Například návyky, jako je pomalé dýchání, procházka v přírodě nebo některé jednoduché cvičení jógy, mohou povzbudit mysl, aby přestala závodit a prostě byla.

 

Zdroj: stylist.co.uk