Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Vím, proč začít shánět místo už teď.

 Možná, že poslední měsíce či týdny prožíváte obrovský stres. Buďto už jste ve výpovědní lhůtě nebo vám výpověď hrozí – firma, v níž pracujete, zrovna neprosperuje, všude se šušká, že se budou snižovat stavy, a vaše pozice ve společnosti není nejsilnější. Ať už jste v první či druhé situaci, na nic nečekejte a začněte jednat. Doba pro shánění práce je relativně příznivá. Tady je pět důvodů, proč se začít rozhlížet po novém zaměstnání hned.

 

1. Obsazovaných pozic postupně opět přibývá

Ač se to možná nezdá, nábor je nyní ve znamení jakéhosi pokračujícího oživování po šoku, který přišel loni na jaře. Tehdy, v dubnu, se podle údajů z našich serverů meziročně propadl počet obsazovaných pozic o 56 %. Potom se ale firmy začaly po prvním lockdownu „oklepávat“, přizpůsobovat se novým podmínkám a druhá vlna už tolik jejich nábor neovlivnila. V prosinci nabíraly podle našich výzkumů nové zaměstnance tři čtvrtiny firem. Počet obsazovaných míst narůstal. Tento trend pokračoval i letos v lednu, kdy už byl meziroční propad obsazovaných pozic necelých 20 % 

 

2. Menší konkurence uchazečů

Zároveň ke konci loňského roku klesal počet reakcí uchazečů na pracovní nabídky, který měl svůj vrchol loni v červnu. Tehdy přicházelo na inzeráty nejvíc odpovědí (počet reakcí byl o 55 % vyšší než rok před tím). Lidí shánějících práci byla spousta a v rozesílání svých životopisů byli hodně aktivní. Letos v lednu už bylo zasílaných a zpracovaných CV pouze o deset procent více než loni v lednu. Pro lidi, kteří hledají nyní práci, je to dobrá zpráva, protože už nečelí tak velké konkurenci ostatních uchazečů.

 

3. Boj o volná místa je nyní utlumen

Trh práce v Česku je teď ve stavu, kdy stát v rámci vládních opatření přispívá firmám na zaměstnávání lidí. V některých odvětvích, například v průmyslu, se zaměstnanců dokonce nedostává. Tato opatření však nebudou pokračovat do nekonečna. I když je nahradí jiná, může to způsobit, že některé firmy už si nebudou moci dovolit své zaměstnance držet. Více lidí, kteří hledají práci, znamená větší boj o volná místa.

  

4. Zdokonalte se v hledání práce co nejdříve

Úspěšné shánění práce je určité know-how. Dá se naučit. Cvik dělá mistra. Platí to o vyhodnocování pracovních nabídekpsaní životopisu i o zvládnutí pohovoru. Zvlášť pokud někdo sháněl práci naposledy před deseti a více lety, bude mu možná chvilku trvat, než přijde na to, podle čeho vybírat inzeráty nebo co chtějí personalisté číst a slyšet. Čím dřív začne získávat zkušenosti, tím líp. Propátrat náš web, kde je na toto téma moře rad, je první krok. Nejlépe se ale člověk učí v praxi. Důležité je se nenechat případnými prvotními neúspěchy zdeptat, ale naopak se z nich poučit a své šance příště zase o něco zvýšit. Kdo je připraven, nebývá zaskočen.

 

5. Lepší pocit díky aktivnímu přístupu

Lidský život je plný nejistot. Zejména poslední rok nám to ukázal v plné šíři. Nejistota přináší stres. Jedním ze způsobů, jak s tím bojovat, je vzít věci do svých rukou. Sedět a pasivně čekat, jak to se mnou dopadne, není pro psychické zdraví zrovna ta nejlepší medicína. Lidé, kteří aktivně čelí nějaké situaci a udržují si pocit, že mohou věci ovlivnit, bývají méně ohroženi stresem. Navíc lze danou situaci pojmout jako příležitost začít dělat třeba něco jiného než dosud, něco, co vás vždycky lákalo, ale báli jste se opustit dobré bydlo. Jestli toto „bydlo“ teď prasklo nebo se s vámi povážlivě kýve, možná je čas oprášit starší plány.

 

Zdroj: Jobs.cz