Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

O co jde a jak se mu vyhnout? Haló efekt nemá nic společného s telefonováním, ale s lidskou psychologií.

Podle psychologa Thorndika se totiž jedná o situaci, při které člověku přisuzujeme na základě jedné vlastnosti i další povahové rysy, které vůbec nemusí mít. A to je při náboru průšvih.

 

Je to taková záludná podoba „lásky na první pohled“. Haló efekt nám dává iluzi, že je kandidát ideální jen proto, že nás něčím oslnil. A tak si často myslíme, že ten, kdo vypadá upraveně, musí být přece automaticky pořádný. Nebo že člověk, který nosí brýle, bude určitě sečtělý. A že včasný příchod na pohovor pravděpodobně znamená, že je kandidát spolehlivý.

Personalisté při každém pohovoru čelí výzvě, jak být co nejvíce objektivní a profesionální. To, že se snadno necháme okouzlit něčím, co je nám blízké a působí sympaticky, je totiž v lidské povaze a nedá se tomu bránit.

 

Proč haló efektu propadáme?

Studie ukazují, že je to hlavně otázka vzhledu. Čím atraktivněji člověk vypadá, tím větší je šance, že mu druhý podlehne a uvidí na něm jen to pozitivní. Tak to často platí v životě a bohužel i v profesním světě. Různé výzkumy totiž potvrzují, že lidé, kteří jsou vnímáni jako neatraktivní, nemají v práci tak velkou šanci uspět jako jejich dobře vypadající kolegové. Krása a přitažlivost se proto stávají jednou z nejčastějších příčin haló efektu, kvůli kterému pak vznikají stereotypy a předsudky.

 

Je těžké haló efektu odolat, ale jde to

Existuje pár tipů, jak se proti haló efektu obrnit. Některé z nich se sice možná nedají provozovat dennodenně, ale už jen to, že si na ně občas vzpomenete, vám pomůže být nohama na zemi.

 

1. Sepište si před pohovorem všechny schopnosti a dovednosti, které jsou na pozici potřeba. I když si vás pak kandidát získá svým smyslem pro humor nebo sebevědomým projevem, budete mít pořád černé na bílém, co chcete. K tomu se můžete během pohovoru vrátit a připisovat si k jednotlivým bodům, co kandidát splňuje.

 

2. Nedávejte na první dojem a dopřejte si čas na přemýšlení. Staré dobré klišé, že ano? Ale funguje to. Po pohovoru si proto nechte všechny pocity uležet a klidně se ke kandidátovi a jeho výkonu se vraťte až po chvilce. Možná na něj budete pohlížet úplně jinýma očima.

 

3. Vytvořte si strukturu pohovoru. Některé otázky se sice liší pozici od pozice, můžete si ale nachystat i pár univerzálních bodů, které vám pomůžou objektivně zhodnotit, jak kandidát k práci přistupuje.

 

4. Zpochybňujte svá rozhodnutí. Zní to paradoxně? Věřte, že vám to akorát pomůže. Ptejte se sami sebe, zda byste daného kandidáta přijali, i kdyby na vás působil jinak. Pokud ne, proč? Buďte sami sobě kritikem a obhajujte si své hodnocení pomocí poznámek, které si během pohovoru pořídíte.

 

5. Přizvěte si k pohovoru další osobu. Víc hlav totiž víc ví, a jestli chcete být maximálně objektivní, je dobré slyšet i názor druhého. Zapojte do pohovoru manažera nebo lídra týmu, který chce danou pozici obsadit. Když se na kandidátovi shodnete oba, máte větší šanci, že jste našli toho pravého.

 

Zdroj: magazin.mlc.eu