Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Jak tomu předcházet? Zeptali jsme se praktiků z HR, kdy se v náboru nejvíc ztrácí čas a mrhá firemními penězi.

Vypíchli pro nás pár klíčových oblastí, kde je největší prostor pro lepší efektivitu. Přečtěte si tedy jejich sedm když…

 

1. … děláte manuálně, co lze automatizovat

První a základní plýtvání časem je podle Zuzany Peškové, která se věnuje HR v Livesportu, manuální vykonávání činností, které můžete automatizovat. Od zápisu kandidátů z různých zdrojů do systému přes rezervaci termínů v kalendáři až po sběr zpětné vazby. Automatizace může recruiterovi ušetřit hodiny měsíčně.

 

2. … je celý proces neefektivní

Kvalitně se připravte a sesbírejte potřebná data, radí Tomáš Řepa, který vede HR v Inventi Development. Jinak jsou časové ztráty jisté. Je podle něj podstatné nastavit si i souhru recruitera s hiring manažerem a dalšími lidmi, kteří do náboru vstupují. Deficit v množství a kvalitě vstupních informací následně vede k nutnosti ad hoc schůzek a volání, což nábor zbytečně zdržuje.

„Vše je potřeba řešit už v prvopočátcích,“ apeluje i Zuzana Pešková. Doporučuje trvat na důkladném zadání pozice – pak může recruiter udělat dobrou preselekci a do prvních kol poslat jen hrstku kandidátů. Tím v závislosti na obsazované pozici ušetří i desítky hodin měsíčně.

 

3. ... špatně formulujete inzerát

Podle Tomáše Vokáče, výkonného ředitele Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu ČR, se čas ztrácí u formulace inzerátu. Ztráta času třeba je, když v inzerátech není uvedená mzda, za jakou má kandidát pracovat. Podle něj chybějící mzda inzeráty devalvuje a je celkem buřt, jak jsou vypiplané. „Když má společnost na pozici rozpočet 40 000 korun hrubého, proč to neuvede? V žádném případně to neznamená, že nesežene skvělé kandidáty,“ říká.

 

4. ... se příliš pářete s preselekcí

Navazující kapitolou je podle něj čas věnovaný preselekci kandidátů, s čímž souvisí doba, než firma kandidátům odpoví. Je přesvědčený, že když někdo napíše, že se vyjádří do dvou měsíců, je to pohrdání lidským kapitálem a neúcta ke všem, kteří by v dané firmě chtěli pracovat. Takže tím taky vyhazujete čas oknem.

 

5. ... se do předvýběru pustíte s nevyjasněným očekáváním

Že může být preselekce černou dírou času, si myslí i Hana Smítalová, HR v Rockaway Capital. Než začnete třídit CV, přesně si znovu ujasněte, koho hledáte. „Pokud jde o pozici, na kterou se hlásí hodně lidí, vyplatí se věnovat čas selekci dle CV a motivačního dopisu a potom ještě na základě strukturovaných a krátkých rozhovorů po telefonu,“ sdílí zkušenost. Nějaký čas investujete, víc ušetříte.

 

6. ... se nepřipravíte na pohovor

Ztráta času podle Hany Smítalové nastane i tehdy, když jdete na interview nepřipravení. „Struktura pohovoru se nedá do detailu naplánovat, ale čím více máte sesbíraných informací a jste připravení, tím více můžete improvizovat,“ uvádí.

 

7. ... skáčete přes klacky, co vám sviští pod nohy

Hana Smítalová nakonec upozorňuje, že časem mrháte i tehdy, když nemá personalista dobré pracovní podmínky nebo když se během náboru důležité informace pořád mění. Brzdou z hlediska času přitom je i nedostatek potřebných zkušeností na straně personalisty.

 

Devatero efektivního náboru:

  1. Automatizujte, co jde.
  2. Před náborem získejte potřebné informace a poklady. V Livesportu mají checklist, který po vyplnění slouží jako základní zdroj informací pro pozici a zefektivní další kroky.
  3. Nastavte si spolupráci a komunikaci se všemi, kdo se na náboru podílí.
  4. Rozhodněte, u které pozice poslouží inzerát, kdy využít headhunting a další možnosti.
  5. Precizně napište inzerát a uveďte v něm potřebné informace, včetně mzdy, pokud stejně nemáte prostor pro vyjednávání.
  6. Dejte si na první posouzení došlých CV kratší čas. „Když umí firmy zákazníkům zaslat produkt do jednoho nebo dvou dnů, proč by nemohly posoudit i životopis kandidáta během jednoho týdne?“ ptá se nekompromisně Tomáš Vokáč.
  7. Při třídění kandidátů se nezdržujte margináliemi – ztrácíte čas a zbytečně eliminujete potenciálně skvělé kandidáty.
  8. I na pohovor se dobře připravte.
  9. Nenechte se o čas okrádat špatnými pracovními podmínkami a změnami požadavků v průběhu náboru.

 

Zdroj: magazin.lmc.eu