Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Všechno, co byste o nich chtěli vědět.

 Zaměstnanecké benefity můžou být pro firmu něco jako žolík v rukávu, který přiláká zajímavé kandidáty. Hrají významnou roli ve spokojenosti zaměstnanců. Měly by být užitečné a aktuální, ale pozor. To, že máte kupu skvělých zaměstnaneckých výhod, ještě neznamená, že u vás budou lidé automaticky spokojení. Přečtěte si, jak benefity vybrat firmě na míru, které z nich mají lidé nejraději a zda podléhají trendům.

 

Zaměstnanecké benefity – co vše zahrnují?

Benefity jsou určité výhody, které zaměstnanci od svého zaměstnavatele dostávají nad rámec mzdy nebo platu. Ačkoli žádný zákon neupravuje, na kolik benefitů a v jaké hodnotě mají zaměstnanci nárok, firmy se často předhánějí v tom, kdo zvládne připravit pestřejší nabídku. A pokud společnost propracovanou nabídku zaměstnaneckých benefitů nemá, lidé se kolikrát sami připomenou a ptají se po zajímavějších výhodách.

Z benefitů se tak může stát i konkurenční výhoda, na kterou zaměstnavatelé lákají kandidáty, snaží se udržet stávající zaměstnance nebo je chtějí motivovat k lepším výkonům. Na druhou stranu by se firma neměla spoléhat jen na silné benefity. Spokojenost zaměstnanců a péče o ně je daleko komplexnější téma a ani široká škála výhod lidi neudrží, pokud ve firmě nefunguje komunikace a základní lidské hodnoty.

Finanční a nefinanční benefity

Je důležité si uvědomit, že je jen na zaměstnavateli, jestli benefity svým lidem poskytne, a pokud ano, jaké. Na výběr je z mnoha variant. Základní rozdělení, podle kterého se dá na zaměstnanecké výhody nahlížet, je následující:

 • Finanční benefity – mezi nejznámější patří asi 13. a 14. plat nebo kvartální či půlroční odměny, které se odvíjejí od zisku společnosti. Je dobré vědět, že tyhle benefity si zaměstnanec může nárokovat, pokud je má přímo uvedené v pracovní smlouvě. Pokud tam definované nejsou, je na dobré vůli zaměstnavatele (nebo spíš na jeho ekonomickém výsledku), aby tyto bonusy vyplatil.
 • Nefinanční benefity – v této oblasti je opravdu z čeho vybírat. Společnosti mohou zaměstnancům zprostředkovat nejrůznější slevy, poukazy, výhody či služby, které se dají v rámci firemní nabídky využívat. Tato nabídka by se v ideálním případě měla odvíjet od preferencí samotných zaměstnanců a může zahrnovat oblast zdraví, gastronomie, kultury, sportu nebo třeba rekreace a dnů volna navíc.

Výběr benefitů a šíře jejich nabídky se bude lišit firma od firmy. Mimo jiné i podle toho, čemu se společnost věnuje. Je totiž běžně, že pokud firma prodává nějaké produkty, zaměstnanci mají často slevu na jejich nákup. V začínajících firmách někdy jako benefit volí i zaměstnanecké akcie. Ne každé společnosti ale tento přístup bude vyhovovat. Takže jiné výhody budou mít učitelé, lékaři nebo třeba lidé pracující v kancelářích, technici či prodavači v hypermarketu.

 

Jak se rozhodnout, které benefity pro firmu vybrat

K výběru benefitů může firma přistoupit různě. Některá „kopíruje“ konkurenci, jiná se snaží být kreativní a vymýšlí originální výhody. Nezapomeňte ale, že benefity by měly být především pro zaměstnance. Proto nejlepší strategií, kterou můžeme doporučit, je udělat si mezi zaměstnanci jednou za čas průzkum. Ptejte se například:

 • Jaké benefity, které momentálně nabízíme, opravdu využíváte?
 • Chybí vám v nabídce benefitů něco konkrétního?
 • Jste spokojení s nabídkou zaměstnaneckých výhod?
 • Oznámkujte naše stávající benefity jako ve škole podle toho, jak jsou pro vás přínosné. (Můžou je i hodnotit na škále od 1 do 10, kde 10 je největší přínos.)

Co zaměstnanec, to jiný názor a jde vám z toho hlava kolem? Investujte do programu, ze kterého zaměstnanci čerpají benefity dle svého výběru.

S pravidelným zjišťováním spokojenosti zaměstnanců a jejich preferencí může pomoct konverzační robot Arnold. Dotazník spokojenosti totiž často jde na velké množství lidí, jeho návratnost je všelijaká a vyhodnocení náročné. Arnold data zaměstnanců vyhodnocuje sám a otázky, které zaměstnancům pokládá, ladili profesionálové na danou oblast. V tomto případě na benefity, ale Arnold pokryje i řadu dalších oblastí, takže vám neunikne žádný (byť začínající) problém ve firmě. Vyzkoušejte si, jak funguje, a uvidíte, zda vám bude vyhovovat.

Zajímejte se o názor svých zaměstnanců. A nebojte se vyzvídat i od kandidátů. Pokud prošli aspoň pár pohovorů, mají nejlepší přehled o tom, jaké benefity zrovna letí.

Role HR v nastavení benefitů

Pro většinu firem platí, že benefity patří do kompetencí personálního oddělení. Nejspíš to znáte. Zajišťujete preference, navrhujete, jaké benefity budou pro firmu nejlepší, schválení ale nakonec musí projít přes top management. Pokuste se benefity jednou za čas zrevidovat. Ověřit, zda všechny, které platíte a nabízíte, jsou pro zaměstnance aktuální. Když vedení firmy navrhnete, že některé vypustíte, a rovnou nabídnete vhodnou a aktuální alternativu, sklidíte pravděpodobně úspěch.

 

Nejžádanější zaměstnanecké benefity

Doba se mění, benefity podléhají nejrůznějším trendům, ale jsou i takové, které na zaměstnance působí jako magnet dlouhodobě. Možná vám některé z nich přijdou okamžitě na mysl, protože je sami ve své praxi slýcháte od uchazečů i zaměstnanců velmi často.

Mezi nejlákavější benefity patří:

 • příspěvky na stravování,
 • příspěvky na důchodové pojištění,
 • pružná pracovní doba a flexibilita obecně,
 • dny/týdny volna navíc,
 • služební auto, které mohou zaměstnanci využít i pro soukromé účely.

Myslíte, že nabídka zaměstnavatelů tuto skutečnost reflektuje? Více či méně ano, ale shoda by mohla být i lepší, podívejte se sami:

Nejčastěji poskytované benefity

Stejné benefity pro všechny zaměstnance, nebo je to jinak?

Možná si řeknete, že to zní logicky. Přece se nebudete „piplat“ s několika strategiemi pro jednu firmu. Navíc by to nebylo fér k zaměstnancům, že jednomu oddělení nabídnete jen část výhod a druhému kompletní seznam benefitů. Pravdou ale je, že benefity můžete přizpůsobit i různým lidem ve vaší společnosti. Tak, aby si na své přišli všichni. Třeba sportovci, rodiče, zaměstnanci, kteří patří ke generaci Z, nebo takzvané zlaté límečky, tedy technicky zaměření zaměstnanci (nejčastěji IT specialisté).

Benefity pro rodiče

Rodiče často patří mezi loajální zaměstnance s bohatými zkušenostmi. Obvykle ale potřebují flexibilnější přístup – právě kvůli rodině. Mnoho úspěšných firem už to pochopilo a zaměstnancům-rodičům nabízí třeba placenou dovolenou pro novopečené tatínky, dorovnávání rozdílu v příjmech mezi peněžitou pomocí v mateřství a mzdou, příspěvky na hlídání nebo firemní školku, volno v první školní den či zkrácené úvazky.

Benefity pro IT specialisty

Různými výhodami se často rozhazuje už při náboru, a to od setkání u dobrého jídla až k nejrůznějším zážitkům. A další se slibují po nástupu, možná byste se sami divili. Ve výsledku jde o byznys, je ale potřeba říct, že tenhle přístup zdaleka neplatí na všechny a spoustu programátorů a dalších IT profesionálů v našem prostředí spíš odradí.

Na náborové triky a mazání medu kolem pusy jsou už mnozí profesionálové alergičtí. Daleko víc ocení, když s nimi budete jednat na rovinua do náboru co nejdřív zapojíte manažera, který bude mít nového IT specialistu na starost. Stejně tak, když jim představíte konkrétní projekt, do kterého by se měli zapojit, a nabídnete odpovídající ohodnocení místo nekončícího seznamu zaměstnaneckých benefitů.

 

Zaměstnanecké výhody, které zase tak výhodné nejsou

Je to tak, existují dokonce nevýhodné benefity. A i když z vašeho pohledu působí perfektně, zase se zamyslete, jestli budou stejně super pro zbytek firmy nebo pro uchazeče. Typickým případem je třeba inzerátové klišé – „příjemné pracovní prostředí“.

Máte hezké kanceláře a chcete, aby o tom kandidáti věděli? Připojte k inzerátu obrázky, odkazujte na své stránky, kde jsou vidět, nebo uchazeče jednoduše pozvěte k vám, ať se tam porozhlédnou. Příjemné prostředí by mělo být v dnešní době už samozřejmostí. A pokud máte něco jedinečného, co nikdo jiný ne, upozorněte uchazeče na konkrétní výhody. Třeba že v některé ze zasedaček máte místo židlí houpačky.

Ujistěte se, že jsou vaše kanceláře nejen hezké, ale splňují i potřeby zaměstnanců.

 

Když benefity maskují závažnější problémy

Najdou se i firmy, kde něco nefunguje – od komunikace přes chybějící nastavení základních pravidel až po slušné chování. Lidé si tam nevěří a problémy se prohlubují. Zvěsti, že ve firmě něco nefunguje, se mezi lidi dostanou snadno. Ať už slovy bývalých kolegů, nebo těch stávajících. Pro takovou firmu bude postupem času čím dál složitější oslovit někoho schopného. Řešením by bylo situaci řešit a začít na problémech pracovat. Ne vždy má ale vedení firmy dostatečný nadhled a chyby vidí. Místo toho se začne vymýšlet, jak kandidáty přilákat, a pak padne parádní nápad, aby se vylepšil seznamem benefitů pro zaměstnance...

Odstrašující příklad, ale může se stát realitou. Proto je dobré mít na paměti, že benefity jsou jen třešnička na dortu v péči o zaměstnance. Neměla by to být náplast na problémy ani by neměly suplovat odpovídající odměnu za práci, na kterou má zaměstnanec nárok.

 

Benefity – trendy a zajímavá inspirace z ostatních firem

Jak už jsme psali výše, jsou benefity, které jsou platné a oblíbené roky a není potřeba je měnit, protože jsou s nimi zaměstnanci spokojení. Určité trendy se ale v zaměstnaneckých výhodách vypozorovat dají. Momentálně se třeba život většiny z nás přesunul do online prostředí a výhody, které platily doposud, se nedají využívat.

Tyhle výhody ale zaměstnanci mohou využívat i ze svého gauče:

 • online konzultace s lékařem,
 • fitness lekce v počítači,
 • možnost konzultací s psychoterapeutem či koučem,
 • rozvoz jídla,
 • předplatné na nějakou online kulturu,
 • více volna pro rodiče s dětmi nebo zajištěné hlídání.

Netradiční zaměstnanecké výhody

Firemní čajovna – za běžného provozu máme u nás v LMC jednu specialitu, kterou v ostatních firmách nemají. Máme čajovníka Gustu. Společně s kolegy si u šálku čaje můžeme odpočinout nebo si takhle můžeme domluvit neformální schůzku, která mile potěší i hosty. 

Neomezená dovolená – hledáte v tom háček? Ten tam ale není. Některé společnosti opravdu začínají nabízet neomezenou dovolenou, třeba pražský Avast. Spoléhají zkrátka na to, že firemní kultura a zodpovědnost zaměstnanců je tak silná, že se na čerpání dovolené vždy rozumně domluví, aby každý tým dodával výsledky.

Neomezený počet volných dnů mimo zákonnou dovolenou – tento benefit od ledna 2022 využíváme v LMC a říkáme mu „happy days“. Dny si můžeme vybrat na cokoliv, detaily nikomu nehlásíme. Platí ale, že můžeme využít maximálně 3 dny v kuse za sebou a nepravidelně. Za tyto dny ostáváme 80 % platu a nemusíme sahat po neplaceném volnu.

 

Čtyřdenní pracovní týden – zaměstnavatelé si začínají uvědomovat, že aby byli jejich lidé spokojení, musí lépe skloubit pracovní a osobní život. A to není jen o flexibilnějších podmínkách, ale také o volnu navíc. Například ve společnost Sherpas se osvědčil 4denní pracovní týden. Na této vlně jedou úspěšně už od začátku roku 2019 a s výkonem zaměstnanců problém nemají.

Příspěvek na umělé oplodnění – ačkoli to může znít šíleně, párů, které mají problémy s početím, je čím dál více. Umělé oplodnění navíc zdaleka nemusí vyjít na první pokus a je velmi nákladné. Některé zahraniční firmy tedy přišly s možností proplacení, třeba firma Spotify. Na rodiče myslí ale i v Netflixu. Tam zase rodičům proplácí mateřskou dovolenou v plné výši platu, na který jsou zvyklí. V tom se u nás máme ještě co učit.

 

Zdroj: magazín.lmc.cz