Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Často nemají z čeho

 

Příští rok vidí firmy optimisticky

Ohledně dalšího zvyšování mezd v následujícím roce panuje zatím poměrně velký optimismus. Jako kompenzaci za „slabé měsíce“ chtějí nadprůměrně přidávat i firmy z ohrožených odvětví. I zde se však najdou společnosti, které deklarují, že mzdový růst byly nuceny zamrazit. Čtrnáct procent firem tedy v příštím roce další zvyšování mezd neplánuje, a to ani individuálně. Celá polovina z této skupiny navíc naváže na zamražení mezd z tohoto roku. Jejich zaměstnanci se tedy bez výhledu na vyšší plat musí obejít i více než 15 měsíců.

1.png

Zbylých 54 procent firem však s přidáváním svým zaměstnanců počítá.

„Trend pro příští rok je jasný a na zvyšování se chystá většina firem. Vypadá to, že psychologická hranice, přes kterou se nechtějí firmy dostat, je 10 procent zvýšení mezd. Připomeňme si, že inflace je aktuálně 15 procent,“ zmiňuje Monika Marečková.

V praxi to ale podle jejích slov může znamenat i to, že zvýšení mezd bude podmíněné propouštěním. „Ostatně už dnes je redukce týmů veřejným tajemstvím většiny firem, které jsou už krizí zasažené,“ dodává.

V kontextu aktuální výše inflace budou alespoň symbolicky přidávat na mzdách také zaměstnavatelé z oblasti průmyslu a dopravy. „Podle našeho šetření mezi podniky, které pravidelně děláme s ČNB, se zaměstnavatelé budou snažit zvednout mzdy průměrně o 5 procent, aby alespoň částečně pomohli zmírnit dopady inflace na své zaměstnance,“ uvedla pro SZ Byznys Dagmar Kužvartová, ředitelka Sekce zaměstnavatelské ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Některé firmy si podle jejích slov, budou moci dovolit více, ale o výrazné plošné zvyšování mezd nepůjde. „Pro ty nejpostiženější firmy a jejich zaměstnance je také důležité dořešení kurzarbeitu, díky němuž by mohly přečkat krátkodobou napjatou situaci bez nutnosti propouštění,“ dodala.

Firmy, kde s plošným zvýšením mezd nepočítají letos ani příští rok

  • Restaurace a bistra
  • Ubytovací zařízení
  • Vzdělávání
  • Zemědělská družstva
  • Logistické a kurýrní společnosti
  • Energeticky náročné průmyslové provozy
  • Mediální domy

Poznámka: Příklady TOP 7 společností, které neplánují valorizovat mzdy letos ani příští rok nelze brát jako reprezentanty celého segmentu.

Zdroj: RSM

Inflace rychlejší než mzdy

Dorovnávat mzdy s ohledem na inflaci se ale nedařilo ani letos a vloni, ukazují data Českého statistického úřadu.

„V loňském roce jsme mohli v oblasti mezd sledovat výrazné výkyvy. Po těžkém covidovém období došlo k narovnávání mezd, zejména v druhém čtvrtletí. Už ke konci loňského roku ale tempo růstu zpomalilo a mzdy rostly jen zhruba o 4 procenta. Inflace ale už v tu dobu byla šestiprocentní, což znamená, že reálně většině lidí mzdy poklesly. Za jejich příjem, který z práce získávali, si mohli koupit méně věcí,“ vysvětluje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu ze společnosti LMC.

Stejná situace se opakovala také v letošním roce, kdy v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly mzdy o 7,2 procenta. Míra inflace už byla v té době na úrovni téměř jedenácti procent. Reálně tak zaměstnancům mzdy poklesly o 3,6 procenta.

 

Zdroj: SZ (Seznam Zprávy)