Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Jak upravit CV, aby mě vzali?

 Přestože jste splňovali všechny požadavky (a dokonce i některé navíc), napsali vám, že budou ve výběrovém řízení pokračovat s kandidáty, kteří lépe odpovídali hledanému profilu. Nebo rovnou diplomaticky napíší, že hledají někoho juniornějšího. Možná, že působíte překvalifikovaně. Tady je několik tipů, jak tuto nálepku nedostat.

 

Napište své Proč

Rozhodli jste se z nějakého důvodu zareagovat právě na tuto pozici. Myšlenkový pochod, který máte v hlavě, si ale personalista z životopisu ani motivačního dopisu většinou nepřečte. Nebojte se být osobní, odhalit trochu svého příběhu a upřímně napsat, proč se zajímáte zrovna o tuhle práci.

Možná, že jste se rozhodli změnit obor, protože jste v tom svém už dosáhli maxima nebo vyhořeli. Nebo jste v minulosti zastávali manažerskou či ředitelskou pozici, ale zjistili jste, že to není pro vás a lépe vám vyhovuje práce samostatná. Třeba jste působili jako OSVČ a nyní chcete zpět do zaměstnání, případně se změnila vaše rodinná situace.

Nenechte personalisty nebo manažery, aby si o vás vytvářeli (většinou mylné) domněnky. Napište své „proč“ nejen do motivačního dopisu, ale i do životopisu, a to v krátkém úvodním odstavci, který je umístěný za vašimi osobními údaji. Co do něj patří?

  • Kdo jste. Jaké máte zkušenosti (například zkušený projektový manažer, obchodník nebo HR profesionál).
  • Kam jdete. Jaký je nyní směr vaší kariéry (rozhodli jste se pro zásadní změnu, už nechcete mít zodpovědnost za tak velké území, chcete se posunout jinam atd.)
  • Proč tam jdete. Napište v jedné nebo dvou větách svůj příběh, proč jste si vybrali zrovna tento směr.
  • A co z toho budete, milý zaměstnavateli, mít? Nakonec v jedné větě vypíchněte, jaké zkušenosti a dovednosti můžete zaměstnavateli přinést.

 

Osekejte to

Milujete proces učení se, máte dvě vysoké školy a tři stránky certifikátů od feng-šuej až po jízdu s traktorem. Mluvíte čtyřmi jazyky, ale jen dvěma pořádně. Snažíte se ukázat, že jste univerzálně schopný člověk, a tak popíšete všechny pozice, které jste kdy zastávali. Od brigád na škole přes vedlejší práce až po půlstránkové popisy pracovní náplně.

Pravdou je, že méně je více. Odpovídáte přece na konkrétní potřeby firmy, vyjádřené konkrétním inzerátem. V tom inzerátu je jen to nejdůležitější. I vy proto vymažte ze svého životopisu to, co je vůči dané pozici irelevantní. Klidně smažte dvě vysoké školy, vynechte polovinu svých znalostí a dovedností a vymažte také dvě třetiny náplně práce z minulých pozic.

 

 

Pohrajte si se slovíčky

Zastávali jste dříve ředitelskou roli? Klidně to přepište na roli manažerskou. Slovo ředitel evokuje „jsem důležitý a drahý“. Slovo manažer zase „mám zodpovědnost a plním cíle“. Pokud jste byli zodpovědní za veliké území nebo za několik zemí, můžete geografický popis vynechat, když to není důležité pro roli, kterou jste si vybrali. Pokud jste působili v malé firmě, je možné, že jste zastávali několik rolí najednou. Do životopisu pak popište jen tu jednu, která je nejblíže tomu, co chcete nyní dělat.

Možná si říkáte, že přece nemůžete v životopisu lhát? Není to lhaní, ale podání jen tolika informací, kolik je v danou chvíli třeba. Samozřejmě byste si neměli přidávat to, co nemáte nebo si vymýšlet. V tomto případě jde spíše o strategické ubírání.

 

 

Zdroj: Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.