Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Kam jdete, když chcete opravdu něco udělat?

Pokud patříte mezi odsouzené k práci v open office, chodíte do kanceláře v touze po efektivitě nejspíš brzo ráno nebo odcházíte pozdě večer. Mezitím trávíte čas pokusem o práci, který vám zdárně nabourává tu manažer, tu hluční kolegové. Jak konečně udělat něco pořádného a moci se věnovat tomu, na čem vám doopravdy záleží?

Největší narušitelé produktivity: M&M’s

Manažeři a meetingy. Jason Fried, zakladatel společnosti Basecamp a autor knihy Práce na dálku, je považuje za největší překážku toho, abyste mohli v klidu pracovat. „Práce manažera spočívá v tom, že vyrušuje lidi. Ve skutečnosti vlastně nepracuje, takže kontroluje, jestli pracují ostatní, a tím je ruší od práce,“ tvrdí Fried, sám manažer. „Jak to jde? Ukaž, co máš. Vždycky si vyberou tu nejméně vhodnou dobu – zrovna když se snažíte dělat to, za co jste placení.”

Meeting, druhé kancelářské zlo, navíc podle něj může firmu vyjít hodně draho. Kvůli hodinové schůzi deseti lidí přichází firma ne o jednu, ale hned deset produktivních hodin. „Meetingy se přitom odehrávají zásadně jen v kanceláři, nikde jinde,“ podotýká Fried. Pokud chcete něco reálně udělat, v kanceláři to zjevně nebude.

 

Work-life balance, nebo work-life blending?

Pokud však firmy chtějí do svých řad přilákat generace Y a Z, budou muset svůj postoj již brzo změnit. Lidé narození od 80. letech 20. století dále si v porovnání se svými staršími nadřízenýmí mnohem více váží osobního života a je pro ně zcela běžné dle svého uvážení míchat nebo naopak oddělovat práci a osobní život. Takzvaná „generation mobile“ navíc není zvyklá vnímat telefon a počítač striktně jen jako zařízení buď na práci nebo volný čas.

I to jim nahrává v argumentaci, proč je pro ně práce mimo kancelář zcela přirozená. Přitakává jim i interní studie společnosti Cisco z roku 2009, ve které 61 % ze dvou tisícovek dotazovaných zaměstnanců uvedlo, že díky práci z domova zvýšili svou produktivitu. Respondenti také tvrdili, že díky práci mimo kancelář se jim významně zvýšila kvalita života a zlepšila se spolupráce s kolegy.

Sociální sítě jako novodobá „kuřpauza“

To, zda pracujete přitom nadřízený není schopen odhalit ani když pečlivě dodržujete pracovní dobu od devíti do pěti. Musel by vám neustále zírat na monitor, aby zjistil, zda zrovna nekontrolujete, co je nového na Facebooku nebo YouTube. Sociální sítě přitom nepředstavují nic jiného než novodobé pauzy na kouření. „Lidi, kteří se chodí vyvenčit ven na cigaretu, nikdo neřeší. Proč tedy firmám tak vadí, když někdo stráví pár minut za den na sociálních sítích?“ poukazuje na nový fenomén Jason Fried.

„Hodně pomohlo, když šéf viděl, že práci odevzdávám včas a ve stejné kvalitě. Vlastně to není nic překvapujícího, ale jinak asi předsudek, že kdo není v kanceláři nemaká, neodbouráte,” sdílí své zkušenosti Martina. „Taky je dobré si ujasnit, jestli práce z domova v podání vaší firmy znamená, že si čas můžete rozložit podle sebe, nebo musíte i na dálku kopírovat pracovní dobu.“

Konec píchaček

Ideální samozřejmě je, když vám manažer důvěřuje a sám je schopný definovat pravidla, za kterých je pro něj práce na dálku přijatelná. „Stanovili jsme si, který den se chceme všichni potkávat v kanceláři, přičemž jsme samozřejmě respektovali naše individuální potřeby. Domluvili jsme si, že odpověď na e-mail se očekává v běžný pracovní den – i když někdo pracuje třeba večer či o víkendu. Každou schůzku máme plánovanou tak, aby vždy existovala varianta připojení i jen jednoho účastníka přes Skype,“ dělí se o své zkušenosti v rozhovoru pro HR kavárnu Lenka Čábelová, manažerka komunikace a PR společnosti Microsoft ČR, jak její zhruba 20členný tým práci na dálku uplatňuje.

Řekněte si o home office

Na Jobs.cz teď najdete o 39 % více pozic než před rokem. Jen v srpnu šlo o zhruba 30.000 pozic. Zjednodušeně řečeno: práce je dostatek, zaměstnavatelům silně chybí lidi. A musejí se velmi snažit, aby do svých řad přilákali a zároveň si udrželi schopné lidi. Vaše žádost o home office tak dnes nemusí patřit už jen do říše pracovní sci-fi. Je to regulérní benefit, který zaměstnavatele nic nestojí. Jděte do toho, právě teď na to nastala nejlepší doba.

Zdroj: jobs.cz (Lenka Mydlová)