Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Jak vypadá úspěšný lídr? Někdo, kdo dovede ostatní motivovat, vést a inspirovat?

Přemýšlíte o tom, jestli máte na to stát se manažerem, nebo se už v manažerské roli nacházíte a chcete se zlepšit? Zde je pět klíčových vlastností úspěšného lídra, na kterých byste v takovém případě měli zapracovat.

 

Osobní integrita

Podle Center for Creative Leadership je klíčovou vlastností úspěšného manažera číslo jedna osobní integrita. Lídr by měl mít jasně vymezené hodnoty, podle kterých se řídí, a neměl by každou chvíli měnit názory, přístupy a postoje. Měl by na něj být spoleh, měl by se chovat předvídatelně a jeho okolí by mělo vědět, co od něj může očekávat.

 

Komunikační dovednosti

Manažer bez skvělých komunikačních dovedností nikdy nemůže být úspěšným lídrem. Vedení lidí je z 90% právě o interpersonální komunikaci. Zapracujte na tom, jak působíte na lidi, když s nimi mluvíte. Naučte se dobře naslouchat a působit sebejistě a pozitivně při jednání s ostatními. Dejte si pozor na svoji řeč těla a naučte se dosahovat svojí komunikací toho, čeho dosáhnout chcete.

 

Autentičnost

Autentičnost se těžko učí nebo popisuje. Je to ale něco, co v úspěchu lídra (a v jeho autoritě i charisma) hraje zcela nenahraditelnou roli. Nehrajte si na někoho, kdo nejste. Nesnažte se příliš okatě kopírovat manažerské styly jiných lidí a nepopírejte svoji přirozenou podstatu. Jedině tak budete působit autenticky a lidé vám budou důvěřovat.

 

Emoční inteligence

Mít vysokou emoční inteligenci znamená, že jste vnímaví vůči emocím druhých, že jste schopni na základě aktuálních emocí lidí kolem sebe upravovat způsob, jakým s nimi mluvíte, a že se především vyznáte ve svých vlastních emocích. Vnímejte své pocity, poznejte sami sebe a věnujte větší pozornost tomu, proč se v některých situacích chováte tak, jak se chováte.

 

Autorita

Aby mohl manažer někoho efektivně vést, musí mít určitou autoritu. S tou se buď narodí (to je ten mně častý případ), nebo ji učením získá. A to například tak, že se naučí vyzařovat sebevědomí, naučí se vynikajícím komunikačním dovednostem nebo se stane nepopiratelným, uznávaným odborníkem ve svém oboru.

 

Zdroj: Center for Creative Leadership