Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

SPOLEČNĚ V BOJI PROTI "FAKE NEWS"

Už za týden, 8. 12. od 17:00, se koná 7. ročník konference Kritické myšlení.
S kódem KRIMYS20 získáte na vstupné navíc 20% slevu.

 


Pravděpodobně každý známe ve svém okolí někoho, kdo podlehl nějaké dezinformaci. Proč je to problém? Dezinformace nás mohou ovlivňovat a vést k rozhodnutím, která mají negativní dopad nejen na nás samé, ale velmi často i na celou společnost.

Co je na kritickém myšlení nejtěžší? Potýkat se s lidmi, kteří tuto dovednost nemají a kvůli tomu uvěřili nějaké dezinformaci, která ovlivňuje jejich práci. Vymlouvat lidem jejich přesvědčení je těžké a i když v argumentaci používáte vědecké výzkumy, data a logické argumenty, tak možná pohoříte.

Jak je tedy přivést k rozumu jinak? Jak vyhrát boj nad dezinformacemi? Už za týden si na tyto a další otázky odpovíme na 7. ročníku konference Kritické myšlení. S kódem KRIMYS20 získáte na vstupné navíc 20% slevu.

Zatím pro vás máme čtyři tipy, jak jednat s přáteli či kolegy, kteří věří v něco jiného než vy:

1. PTEJTE SE
Nikdo nemá rád, když je poučovaný. Ať už je to váš podřízený či nadřízeny, poučování vede akorát k uzavření, konfliktu a obraně. Proto ti nejúspěšnější vyjednavači kladou více otázek než ti průměrní.[1] Nesnažte se přesvědčit, ale spíš pochopit, čemu věří a proč. Hlubší zamyšlení nad vlastními myšlenkovými pochody je může přivést k jejich zpochybnění a potažmo i nápravě.

 

2. NASLOUCHEJTE DRUHÉ STRANĚ

Když vám lidé na otázky odpovídají, tak dobře poslouchejte a respektujte jejich odpovědi. Skoro třetina žen považuje svého domácího mazlíčka za lepšího posluchače než svého manžela[2] a v pracovním světě je to mnohdy podobné. Laťka je tedy nízko. Neraďte, nesuďte a neskákejte do řeči. Mlčte, nechte je domluvit a dávejte najevo, že posloucháte.

 

3. NETLAČTE NA PILU

Teprve až když je skutečně vyslechnete, tak získáte šanci, že budou i oni poslouchat vás. Svoje argumenty ale předložte jen s jejich svolením. Buď se vás na ně sami zeptají nebo si o svolení požádejte. Případnou změnu názoru nebo rozhodnutí, co dělat dál, ale nechte na nich. Na chybná přesvědčení by si měli ideálně přijít sami.[3] Neříkejte jim, co mají dělat a zdůrazněte, že rozhodnutí je jen na nich.

 

4. JDĚTE PŘÍKLADEM

Jen těžko můžete po ostatních chtít něco, co sami neděláte. Pokud tedy usilujete o to, aby se druhá strana nějak chovala, tak v tom jděte příkladem. Například jestli chcete, aby přehodnotila názor, tak ukažte, že taky měníte přesvědčení ve světle dobrých argumentů. Vyhledávejte věci, na kterých se shodnete a stavte na nich. Buďte pokorní, nepřeceňujte své znalosti a přiznejte se, když nevíte a nejste si jistí. Připusťte, že se můžete mýlit. O to ochotnější bude druhá strana udělat totéž.