Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Rozešlete životopisy, ale od personalistů nedorazí vůbec žádná odpověď.

Z pohovoru odcházíte naplnění dobrým pocitem, o to víc vás srazí následné odmítnutí… Udržet si při hledání práce optimismus je někdy pěkná dřina. Jenže víte co? Nejste v tom sami. Podobné zkušenosti mají i další uchazeči. Co můžete udělat proto, abyste si při hledání více věřili?

 

Snadné příběhy berte s rezervou

„Pan Karel poslal životopis, druhý den ho pozvali na pohovor a pozítří už se zabydloval v nové kanceláři.“ Takové příběhy, jako vystřižené ze stránek lifestylových magazínů, se hezky čtou. V realitě se ale odehrávají jen velmi, velmi vzácně.

Daleko obvyklejší je, že rozešlete třeba 20 životopisů a obejdete pět nebo šest pohovorů, než to konečně klapne. O člověku, který to takhle udělal, už si ale nepřečtete. Co je běžné, není pro média tak atraktivní.

Ustát několikanásobné odmítnutí ze strany personalistů není lehké. Ale není to ani důvod propadat skepsi. Tak to prostě chodí. Málokdy se stane, že uspějete hned – to ostatně platí i v jiných oblastech života.

 

Vybírejte si

Už zaznělo, že je normální rozeslat více životopisů. Tím však nemyslíme jít na to kobercovým náletem. Když sháníte práci, vybírejte si. Nerozesílejte CV na všechny strany v očekávání, že se nakonec nějaká firma „chytne“. Takové odpovědi uchazečů většinou bývají dost povrchní a personalisty stejně nezaujmou.

A nenechte se odradit přehnanými požadavky v inzerátu. Žádný uchazeč nesplňuje 100 % popisu. Takových 70–80 % vám k pozvání na pohovor bude bohatě stačit.

 

Když si připadáte k ničemu…

Tři pohovory, tři neúspěchy. Jak si v takovém rozpoložení zachovat pozitivní naladění? Upřímně: těžko. Zkuste se na to ale podívat jinak. Každá životní situace nám přináší tři základní věci: zisk, ztrátu a poučení. I neúspěšný pohovor proto můžete chápat jako zkušenost, která vám něco dala, něco vzala a něco jste se díky ní naučili.

Možná to chce jen trochu změnit strategii. Třeba: natrénujte si předem odpovědi na otázky, které personalisté mohou položit. Stejně nemůžete ovlivnit, jaké nakonec padnou. Místo toho se připravte na to, co o sobě chcete druhé straně sdělit. To přece ovlivnit můžete.

 

Podělte se o starosti

Pokud kolem sebe máte lidi, se kterými se můžete o své starosti s hledáním práce podělit, snáší se to pak mnohem líp. Popovídejte si s kamarády – nejspíš zjistíte, že podobné zkušenosti jako vy mají i ostatní.

Od kamarádů se můžete dozvědět i různé tipy a triky, které v hledání mohou pomoci. Třeba budou vědět i o nějakém zajímavém volném místě. Anebo se mohou nezaujatýma očima podívat na váš životopis a poradit, co můžete vylepšit.

 

 

Zdroj:jobs.cz