Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Odpověď zní: s  dobře napsaným motivačním dopisem.

Změnit obor není snadné, ale je to možné. Je však potřeba napsat životopis a motivační dopis tak, abyste byli pro zaměstnavatele stejně atraktivní, jako ti, kteří už přicházejí se zkušeností s podobnou prací. Jak na to? 

 

PROČ se hlásíte?

Spousta lidí se přihlásí na naprosto odlišnou pozici, než jakou vykonávali doposud, a nenapíšou k tomu ani řádek vysvětlení například v průvodním emailu. Navíc motivační dopis nenapíší vůbec. Svůj životopis nijak nepřizpůsobí. Zaměstnavatel ale potřebuje rozumět tomu, proč se hlásíte. Že na to máte předpoklady. A co vás k tomu vlastně vede? Jaké kompetence, dovednosti a schopnosti, které jste třeba načerpali z předešlých zkušeností a různých kurzů, máte? V jakém jiném oboru a na jakých pozicích byste je mohli využít? 

 

Proto napište na začátek životopisu krátký úvod, v němž nastíníte, jaké máte zkušenosti, kam se chcete posunout dále a proč tedy děláte tuto změnu. Doplňte také své klíčové vlastnosti či znalosti a dovednosti, které v nové pozici uplatníte. 

 

Pište o budoucnosti

Až budete psát doprovodný email své žádosti, úvod životopisu nebo třeba motivační dopis, vyhněte se jakémukoliv popisu minulosti. Nekomentujte příkoří trhu, co se vám stalo v minulé práci nebo co už jste všechno zkusili. Představte si svou budoucnost v této firmě, na této pozici a vykreslete zaměstnavateli, jak mu můžete být prospěšní.

Příklad:

Namísto: Kvůli covidu už nemohu dělat to, co jsem dělal celý život. Proto se poohlížím po jiné práci.

Napište: Díky tomu, co jsem se doposud naučil, si troufnu na obchodní pozici. Mám cit pro porozumění potřebám zákazníka, kuráž i vytrvalost.

 

Pište na míru

Váš životopis vůbec nemusí popisovat, co všechno víte a co všechno umíte, co přesně jste dělali a jaké jsou všechny vaše úspěchy. Jediné, co v něm musí být, je pravda a relevantní informace.

Což není to samé, jako všechny informace. Nebojte se být radikální a polovinu svého rozsáhlého životopisu buď smažte, nebo zkraťte na minimum.

Příklad:

Pokud se hlásíte na pozici dispečera logistiky, není potřeba uvádět angažmá v amatérském divadle, kurz baristy ani práce, které jste vykonávali při studiu. 

 

Napište ty zkušenosti a to vzdělání, které jsou relevantní vůči pozici. Zbytek smažte, pokud to jde. Kdyby vám kvůli tomu měla vzniknout „díra“ v datech, tak jen stručně popište, čím jste se zabývali, ale snažte se například zdůraznit činnosti, které mají nejblíže k pozici, na kterou se hlásíte.

 

Jak napsat motivační dopis?

Pokud jste doposud motivační dopisy jako přílohu životopisu nepsali, tak začněte. Motivační dopis je místo, kde můžete zlehka odhalit svůj příběh, ale opět se zaměřením na budoucnost, nikoliv na minulost. Odhalení vaší současné situace a vaši chuť do dalšího kroku v kariéře napište v prvních dvou větách.

Většinou lidé v motivačních dopisech popisují, proč právě oni jsou ti nejlepší pro tu pozici, co všechno umí a co všechno dělali. To je ale úplně zbytečné, protože vlastně jen přepisují do vět svůj životopis a přidávají nějaké zajímavé detaily. Pokud máte zajímavé výsledky, které podporují vaši kvalifikaci na danou pozici, napište je do životopisu.

Dále tedy raději napište, čím vás zaujala společnost a pozice, na kterou se hlásíte. Proč je pro vás zajímavé pracovat právě pro tuhle firmu? Jak se ztotožňujete s produktem či službou, kterou poskytuje? Proč je pro vás zajímavé pracovat na této pozici? 

 

A dále v jednom odstavci shrňte, jaké vaše kompetence a hodnoty můžete do firmy přinést vy. Jak vidíte situace, které je třeba každý den řešit a jak se k nim umíte postavit. Tím dáte zároveň najevo, že jste o pozici opravdu přemýšleli.

Není tedy cílem předstírat, že už jste danou věc dělali, ale ukážete, že dovednosti, které jsou potřeba, máte a umíte je použít. 

Začněte hledat mezi pracovními nabídkami ty, které jsou pro vás zajímavé. 

 

Zdroj: Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou