Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Vzhledem k tomu, že emoji se stávají stále důležitějším nástrojem komunikace, jejich význam může být rozmazanější než kdy jindy.

💬 Proč je to důležité: Komunikace na pracovišti se v posledních letech uvolnila, přesto 91% pracovníků tvrdí, že jejich zprávy byly špatně pochopeny nebo nesprávně interpretovány, podle studie provedené platformou pro video zprávy Loom - a emoji mohou věci zhoršit.

⏩ Dohnat to rychle: Podle nedávného virového vlákna Reddit může existovat generační rozdělení na význam určitých emoji.

 • Ve vlákně několik členů generace Z – kdokoli narozený v roce 1997 a později – uvedlo, že považují použití "👍" za pasivní, agresivní a hrubé.

🤷 ♀️ Oddálit: Používání memů, frází a emodži se zvyšuje. Často v době, kdy s nimi starší generace začnou komunikovat, se tyto digitální normy již vyvinuly v myslích mladších generací – někdy negativně.

🔎 Přiblížit: Emoji se neliší a někteří členové generace Z považují běžně používané 😭, a 👏 to za cringeworthy, ❤️ podle průzkumu z roku 2021.

 • Dokonce i akt odeslání smajlíka může znamenat různé věci pro lidi různých generací.
 • Některé emodži mají postranní významy, které se táhnou napříč generacemi - jako ne tak jemný lilek, kukuřice nebo broskev.
 • Existují také větší otázky kulturního přivlastnění, přístupnosti a začlenění do knihovny emoji. Zatímco možnosti emodži se v průběhu času staly rozmanitějšími, 83% uživatelů chce vidět větší zastoupení, podle zprávy Adobe Global Emoji Diversity and Inclusion Report.

🎤 Co říkají: Digitální komunikace může působit výhradně transakčně a vztahy nelze stavět na zádech emodži, vysvětluje Deborah Tannen, profesorka lingvistiky na Georgetownské univerzitě.

 • "Problém s jakýmkoli druhem písemné komunikace spočívá v tom, že ztrácíte ducha, ve kterém jsou věci zamýšleny – a snažíme se to anotovat nadměrnou interpunkcí, velkými písmeny nebo smajlíky," říká Tannen. "Ale s emodži je neodmyslitelná nejednoznačnost a hravost, a proto se jejich význam a použití mohou velmi rychle změnit."

🖥 Mezi řádky: Zhruba polovina pracovníků přemýšlí o komunikaci, kterou posílají, a 62 % říká, že obavy z nesprávné komunikace v práci ovlivňují jejich celkové duševní zdraví, podle studie Loom.

 • Ale emoji mohou pomoci vytvořit kamarádství na pracovišti. V průzkumu provedeném společností Slack 53% pracovníků uvedlo, že používají emoji v komunikaci na pracovišti a  67 % se cítí více spojeno s kolegou, který rozumí jejich používání emoji.
 • Podle studie společnosti Adobe většina tvrdí, že emodži vytvářejí jednotu, respekt a porozumění a 89% globálních uživatelů říká, že emoji pomáhají překlenout jazykové bariéry.

🤔 Intriky: Milujeme emoji zde v Axiosu, což vedlo k živé debatě v naší redakci o správném způsobu jejich použití.

 • Generace Z-er Lydia Massey: "Odmítla jsem používat emoji palce nahoru, když jsem poprvé začala pracovat na dálku, protože na viscerální úrovni se tón cítil špatně. V lepším případě to bylo odmítavé a v nejhorším případě to byl vztyčený prostředníček. Ale dokážu ji také logicky rozpoznat takovou, jaká ve skutečnosti je: rychlý způsob komunikace."
 • Pohled mileniála Hope King: "Stejně jako všechny formy komunikace je i vyjádření emodži individualistické a závisí na vztahu mezi dvěma lidmi. Naučte se jejich vzory, buďte sami sebou, nebojte se upravovat a udržujte to ZÁBAVNÉ! 😜🤠😎"
 • Myšlenka Generace X Nicholase Johnstona na kontroverzní použití 👍: "Co to sakra je? 🤔 Mám pocit, že jsem právě přišel na to, jak efektivně používat emodži. A teď jsem blbec? 👎 No, musím k tomu říct jednu věc.... "Jsou to děti, které se mýlí.'"
 • Scott Rosenberg (Baby Boomer): "Každá generace chce a potřebuje vymyslet svůj vlastní nový 'autentický' styl komunikace, aby se odlišila, takže vzestup a pád emodži není překvapující. Jsou obzvláště zrádné, protože se na různých platformách vykreslují odlišně – ale slova se často nespojují tak, jak bylo zamýšleno. Komunikace je těžká! Na pracovišti je "předpokládat dobrý úmysl" chytrým výchozím bodem, pokud se někdo neprokáže jako blbec."
 • Pohled Russella Contrerase: "Někteří latinskoameričtí a domorodí uživatelé dávají přednost kulturně relevantním emodži, aby vyjádřili potvrzení. Redaktorka zpravodajství Axios Laura Martínezová pravidelně používá 💃🏾, když jí přijde něco zábavného nebo ironického. Domorodá aljašská básnířka Joan Naviyuk Kane bude vystupovat 🦅 za textovou zprávu, kterou podporuje.

⚖️ Sečteno a podtrženo: Lidé mají různé komunikační styly – ve slovech i symbolech. Vždy zvažte své publikum a vztah s nimi, než udeříte na odeslání.

 

Zdroj: Axios.com

Autor: Eleanor Hawkinsová