Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Americký psycholog Martin Seligman dostal v roce 2009 zadání:

snížit zarážející počty výskytu posttraumatických stresových poruch, depresí a s tím spojených sebevražd v US Army. Když tamní – vysoce stresující – prostředí prozkoumal, doporučil jednoduchý experiment: každý voják si bude psát „pozitivní deníček“. Pro každý den si voják zkrátka zapíše něco, co se mu přihodilo a bylo to spojeno s pozitivní emocí. Jakkoli. Cokoli. I sebemenší maličkost.

 

Proč?

 


Jde o „hromadění“ pozitivních emocí, které si zapisujete každý den. Lidský mozek je nastavený tak, že podle aktuální nálady hodnotíte celý svůj život. Je-li aktuální nálada špatná, hodnotíte zpětně všechno ve svém životě špatně, pokud je pozitivní, tak pozitivně. Mozek je navíc díky svému historickému vývoji spíše orientován na vyhledávání negativních informací a rizik a potlačování těch pozitivních, což nám dříve umožňovalo přežít. V dnešní době jsme však kvůli médiím neustále bombardováni negativními informacemi a díky tomu máme často mozek vytrénovaný k tomu, že si pamatuje z minula to horší – a pak nám to dává sežrat. I proto se vám možná tak blbě vstává ráno z postele, i proto jste zatím neuskutečnili své velké plány. Metoda flow-lístku napomáhá výše zmíněným jevům nepodléhat.U amerických vojáků tato „deníčková terapie“ splnila svou záchrannou misi: do několika měsíců sebevraždy v armádě téměř vymizely a Seligman tak pomohl zachránit řadu životů.

 

Jak na to?

 


Večer vyberte za každý den tři věci, které vás potěšily. Velké i malé. Pracovní i osobní. Doma i venku. Opravdu cokoli. Doporučuje se u každého dne ještě zaznamenat „emoční skóre“ (od 1 do 10). Každý řádek ve flow-lístku vám okamžitě připomene ten přesný pocit, jak jste se tehdy v dané situaci cítili – klidně i půl roku zpět.

 

Zdroj: BONUS-letter