Napadlo vás, že jako personalisté někdy suplujete práci agenta 007?
O kandidátech toho musíte zjistit co nejvíc a potřebujete si udržet přehled taky o práci zaměstnanců. Dozvíte se, jak to se zodpovědným prověřováním nepřehánět.
Šmejděníčko šmejdění: Kontrolujete kandidátům profily na sociálních sítích?
Až 70 % zaměstnavatelů podle průzkumu aktivně využívá sociální sítě k prověření kandidátů. A je to logické, HR nejde oddělit od společenských trendů. V rámci týmu byste si ale měli nastavit pravidla, jak by takové prověřování mělo probíhat. V článku najdete 6 základních rad, jak ke „čmuchání“ na sítích přistupovat.
Právní poradna: Do jaké míry můžete kontrolovat zaměstnance, kteří pracují z domova
K monitorování zaměstnanců v pracovní době přistoupit smíte. Můžete kontrolovat maily, blokovat některé internetové stránky, a můžete dokonce sledovat zaměstnance přes GPS. Zaměstnanec o tom ale musí vědět. A pokud chcete budovat přátelské prostředí, kde si strany vzájemně věří, doporučujeme monitoring zaměstnanců minimalizovat. Report odvedené práce často úplně stačí.
Online pohovory: Všímáte si, jestli mají kandidáti při videohovoru za hlavou knihovnu, nebo poličku s alkoholem?
Pozadí, které se objevuje na monitoru při videohovoru, může o člověku poměrně dost prozradit. To si kandidáti začínají dobře uvědomovat. Ti vychytralí si kupují dokonce rekvizity a své poličky a knihovny se snaží před online pohovorem patřičně vyšperkovat. Nezapomeňte ale, že tohle pravidlo platí i opačně – tak schválně, jaké pozadí při posledním online pohovoru bylo vidět za vámi?
Zdroj: HRnek