Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

5 snadných kroků, které vylepší dojem z náboru, ať už k vám kandidát nastoupí, či nikoliv

 V době, kdy poptávka po lidech převažuje nabídku, by vás pojem candidate experience měl rozhodně zajímat. Dobrý dojem z náboru může ovlivnit, jestli dá člověk vaší společnosti šanci. Špatná náborová zkušenost se pro změnu mezi kandidáty šíří rychlostí blesku a může vám výrazně ublížit. Přečtěte si, jak dělat ten nejlepší dojem.

 

Poptávka po kandidátech letos láme rekordy. Na portálech LMC mají firmy vypsané historicky rekordní počty volných pozic, a také proto se zaměstnanci shánějí výrazně složitěji. Je sice pravda, že ne všechny zvraty a proměny pracovního trhu nějak ovlivníte. Candidate experience je ale jedno z kritérií, na které byste v této době měli zaměřit svou pozornost. Přečtěte si návod, co můžete udělat hned teď, aby si kandidáti z náboru odnášeli lepší pocit.

 

1. Zákaz ghostingu

Ghosting vyjadřuje situaci, kdy se kandidát zúčastní pohovoru a po něm čelí ignoraci. Některým lidem se dokonce stává, že už byli v dalších kolech pohovorů, případně jednali o termínu nástupu, jenže pak se jim z firmy přestali ozývat. Tento přístup může výrazně pošpinit jméno vaší společnosti. Jak tomu čelit? Firma by měla vždy potvrdit přijetí životopisu a měla by kandidáta vždy informovat o tom, jak si v jednotlivých fázích náboru vede.

 

2. Ukazujte firemní kulturu

Máte předvybrané kandidáty, kteří se pravděpodobně budou rozmýšlet, jestli k vám nastoupí? Mějte pro takový případ připravený třeba krátký videopozdrav týmu, do kterého se hlásí, nebo alespoň fotografie s atmosférou. Nebo vymyslete jinou originální drobnost. Jistěže to není hlavní důvod, kvůli kterému se k vám lidé pohrnou. Je to ale vstřícný krok, kdy ukážete kus firemní kultury, a rozhodně v uchazečích zanechá dobrý dojem.

 

3. Nepřehánějte to se strukturou pohovorů a kreativitou inzerátů

Na kolik kol máte výběrové řízení? Když jich bude moc a rozhodnutí budete protahovat, o ty nejtalentovanější přijdete. Průzkumy uvádí, že když kandidáti nedostanou finální odpověď do 2 týdnů, ztratí zájem až 62 % z nich. A pokud se odpověď protáhne až na 3 týdny, zavrhne nabídku 77 %. Nábor proto zbytečně neprotahujte.

Stejně zdrženliví buďte i s inzeráty. I dobře míněné vtípky a originalita totiž mohou ve výsledku působit spíš neprofesionálně. Dejte si záležet na tom, aby byl popis pozice konkrétní, srozumitelný, abyste nehledali neexistující superhrdiny a udrželi inzerát i celý nábor férový. I to může přispět k příjemnému pocitu, který si kandidát z pohovoru odnese.

 

4. Obraťte pozornost k těm, kteří nezvítězili

Špatný zážitek z náborového procesu si často odnáší stříbrní a bronzoví medailisté. Prostě kandidáti, kteří byli skvělí, ale o fous míň než ten vybraný, kterému jste řekli ano. Odteď si ale právě těchto lidí začněte všímat mnohem víc. Studie totiž naznačují, že včasný, upřímný a na míru šitý odmítavý dopis může zlepšit vnímání férovosti zaměstnavatele. Člověk z takové zprávy, byť je negativní, může mít vlastně celkem dobrý pocit, firmu nezavrhne a klidně se za čas přihlásí třeba na jinou pozici, případně vás s čistým svědomím doporučí známým. A tomu se říká výhra v disciplíně zvané candidate experience.

 

5. Stále hledejte nové způsoby

I když vám nábor jakž takž šlape a vaše společnost má na trhu práce dobré jméno, nezamrzněte na jednom místě. Vždy zkuste dělat něco víc, být originální. Ben Martinez, náborář ze společnosti Sumato Coffee Company, například všem, kteří skončili v posledním kole pohovoru a nakonec neuspěli, posílá balíček kávy s ručně psaným vzkazem a poděkováním. Vnímáte ten wow efekt? Tohle dělá dojem, i když to jen čtete.

Není samozřejmě cílem, aby personalisté zajišťovali všem kandidátům nějaké dárečky. Stejně tak nemusíte překopávat celý proces náboru. Jde o jednoduché proaktivní kroky, které u kandidátů probudí lepší zážitek z kontaktu s vaší firmou, a z dlouhodobého hlediska vám to může pomoct s úspěšným obsazováním volných pozic.

 

Zdroj: magazin.lmc.eu