Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Předvánoční stres. Proč si neužíváme Vánoce v klidu a pohodě?

Hlavně všechno stihnout. Nakoupit dárky včas, pořídit adventní věnec dřív, než v pondělí po prvním adventním víkendu. Vymyslet originální vánoční výzdobu. Upéct alespoň 10 druhů cukroví, ideálně podle receptů od Mirky van Gils nebo Pepy Maršálka. V práci zvládnout uzávěrky v termínu a při tom všem si zachovat úsměv i optimismus, ať se děje, co se děje.

O vánocích klid nebo panika?

Vánoce jsou zvláštní období. A každý z nás má poměrně jasnou představu o tom, jak by právě ty naše měly vypadat. Velký podíl na tom mají naši rodiče a prarodiče, kteří nás seznámili s různými zvyky, tradicemi nebo povinnostmi, ale i společnost, ve které žijeme. Máme v sobě pevně zakotvenou spoustu věcí a pravidel, o kterých jsme přesvědčení, že je musíme bezpodmínečně udělat nebo dodržet. A když se nám to nedaří, cítíme paniku, tlak i selhání. 

Navíc, když si všechny vánoční úkoly a činnosti přičtete ke každodenním povinnostem, které před Vánoci nikam nemizí, je toho najednou tolik, že nás to naprosto zahltí. Snadno tak ztrácíme kontrolu a jsme stresovaní.

Faktory, které nás před Vánoci nejvíc stresují:

 • nedostatek času,
 • nedostatek peněz,
 • tlak vymýšlení a nakupování dárků,
 • ježdění po návštěvách a
 • přílišná komercializace Vánoc.

Proč jsme na sebe před Vánoci přísní

Klíčem jsme my sami. Naše osobnost a rysy. Pokud patříme mezi perfekcionisty nebo máme sami na sebe přemrštěné nároky, snadno si nastavíme příliš vysokou laťku a ženeme se za 100% výsledkem. To je extrémně těžký úkol. Obzvlášť, když se snažíme udělat všechno sami, bez pomoci druhých.

Dalším důvodem bývají děti. Je pochopitelné, že chceme dětem připravit nádherné Vánoce. Ale pro děti je podstatné, že s nimi trávíme čas, že si společně otevřeme každý den okénko v adventním kalendáři, že s nimi čekáme na Ježíška nebo hrajeme hry. Prostě, že s nimi sdílíme předvánoční a vánoční atmosféru. Ale pro to, abychom pohodovou atmosféru mohli sdílet, musíme i my sami být sami v pohodě a bez nezdravého stresu. 

Jak svůj předvánoční stres zmírnit

Když už cítíme, že je toho na nás příliš, měli bychom začít pracovat na zvládání svých pocitů. Zmírnit nebo dokonce úplně odstranit ty, které v nás vyvolávají stres.

Prvním krokem by mohlo být, že si řekneme, co je pro nás opravdu důležité a co je tolik důležité není. Podle toho si stanovíme priority. Jak v práci, tak i v soukromém životě. Učíme se také smiřovat s tím, že pokud na některé méně prioritní věci nedojde, jsme s tím vnitřně v pohodě.

Protože jsou častým důvodem vánočního stresu finance, je dobré si sestavit reálný „vánoční rozpočet“ a dodržovat jej. Měli bychom také dělat jedno finanční rozhodnutí po druhém. Ne najednou. Pokud se nám podaří útraty udržet v rámci svého plánu, potlačíme tím vlastně jeden z hlavních stresorů, které v předvánočním a vánočním období máme.

Dalším podstatným stresorem je i očekávání rodiny a přátel. Pravděpodobně máte nějaké zajeté standardy, jak to u vás každé Vánoce probíhá. A letos vaši příbuzní a kamarádi očekávají to samé. Jenže vám se třeba nechce nikam jezdit. Možná byste raději zůstali doma a odpočívali. Nebo cokoli jiného. Ale protože se od vás něco očekává, nutíte se do aktivit, které nechcete a živíte svůj stres. V tomto případě platí, že čím dříve budete vy sami řídit očekávání ostatních, tím lépe. Druhá strana bude mít do Vánoc víc času si svá očekávání přenastavit a o svátcích nevznikne zbytečné napětí. 

Pojďme si zrekapitulovat to nejdůležitější:

 • nastavme si priority (co je důležité a co není)
 • akceptujme, že některé věci nemusíme mít/zařídit/udělat
 • sestavme si reálný vánoční rozpočet
 • sdílejme svá očekávání/přání s rodinou a přáteli

Co udělat pro to, abychom stres nepřenášeli na ostatní

Stejně jako špatná nálada se i stres snadno přenáší na naše okolí. Když o něm nemluvíme, jen těžko naši nejbližší pochopí, co se děje nebo jak nám můžou pomoct. Své plány na předvánoční i vánoční období bychom proto měli s rodinou a přáteli probírat co nejdříve. Vyhneme se tím zbytečným tlakům, které často vyvstávají z nedostatečné komunikace.

Neměli bychom také chtít zajistit celou vánoční přípravu sami. Někdy nejde rozdělit všechny povinnosti, ale třeba se podaří alespoň něco. Delegujte proto některé úkoly na ostatní členy rodiny. Je jasné, že malým dětem asi nesvěříte úklid koupelny, ale můžete je přizvat třeba k pečení cukroví. Děti to milují. Navíc tím poskytnete dětem i částečnou autonomii, dáte jim pro ně důležitou práci, strávíte s nimi hodnotný čas a posílíte jejich sebevědomí.

Stojí za to také zapřemýšlet, jaké napětí nebo konflikty by mohly v rodině o svátcích vyvstat. 

 • Vytáhne strýc Karel zase tu nepříjemnost se sousedy?
 • Bude máma znovu brblat kvůli politice?
 • Začne se táta zase handrkovat s mým partnerem a ptát se ho, kdy si mě už konečně vezme?
 • Zkrátka může někdo začít (jako každý rok) mluvit o něčem, co nesnáším? 

Buďte připraveni a nenechte se tím zaskočit. Toho druhého pravděpodobně nezměníte, ale sami můžete ovlivnit způsob, jakým zareagujete. Pokud se určité situace obáváte už teď, dejte to druhé straně vědět. 

Netrapte se tím, čím se trápit nemusíte

V našem životě, nejen o Vánocích, existují ale situace, které kontrolovat nedokážeme nebo z nejrůznějších důvodů ani nemůžeme. Nemůžete mít zcela pod kontrolou, jak se vaše dítě bude chovat na sváteční návštěvě u příbuzných, nemůžete kontrolovat, co vaši rodiče budou povídat u štědrovečerní večeře, nemůžete kontrolovat aktivity kolegů poslední dny v práci. 

Soustřeďte se jen na věci, které kontrolovat můžete. Na vaše myšlenky, na to, co děláte, jak se cítíte. To je všechno. A když si řeknete, že určité záležitosti nebudete řešit, protože to není ve vaší moci, automaticky tím snížíte množství stresu.

Všichni jsme ale jenom lidi, ne stroje, a tak se nám ne vždy povede držet optimální hladinu stresu, která je zdravá pro naše každodenní fungování. Je to naprosto normální. Ne důvod, proč být sami na sebe naštvaní. Zkusme si ale hlídat vlastní hranice, včas rozeznat priority a poznat, kdy nám to za zbytečný stres jednoduše nestojí.

 

Zdroj: sulmio.com

Autor: Janina Dvořáková