Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Jak napsat CV nebo jak si zajistit kratší úvazek?

 Vplout po rodičovské dovolené zpět do bojů o místa a konkurovat ostatním uchazečům není snadné. Člověk má pocit, že spoustu věcí zapomněl, že mu ujel vlak nebo že nebude schopen pracovat tolik hodin denně jako před tím. Nenechte se těmito pocity odradit od hledání místa. Zaměstnavatelé řeší stále nedostatek lidí, což zvyšuje jejich ochotu vyjít vstříc těm, kteří se na trh práce práce vracejí.

 

Životopis s dírou

Možná vás straší, že péče o potomstvo, které jste se v minulých několika letech věnoval/a, udělala ve vašem CV obří kráter a ten vás zdiskredituje ve všech výběrových řízeních. Tuhle starost hoďte za hlavu. Je přirozené přerušit pracovní nasazení a věnovat se rodině. Ostatně vy nejlíp víte, co všechno jste se během rodičovské naučil/a. Takže není potřeba se za toto období stydět. Navíc z něj můžete udělat i svoji přednost.

 

V CV nic nemaskujte

Při psaní pracovních zkušeností se doporučuje postupovat od nejmladší po nejstarší. I tak ale nemusí na začátku výčtu stát přímo rodičovská dovolená. Jestliže jste odcházela na mateřskou ze zaměstnání, můžete toto období uvést jako jednu z položek:

(08/2017 – 07/2021)  Investiční poradce/kyně velkých klientů, Vaše finance, s. r. o.  

 •   vyhledávání investičních příležitostí na míru největším klientům
 •   vedení jejich investičních portfolií
 •   péče o klienty a jejich podpora kdykoliv bylo potřeba
 •   jednání s obchodními partnery
 •   (06/2020 – 09/2022 čerpání MD, RD)

Můžete ale také sebevědomě uvést období mateřské a rodičovské dovolené jako samostatnou položku. V tom případě k ní nezapomeňte napsat, co všechno jste se při tom naučili:

06/2020 – 09/2022  Mateřská a rodičovská dovolená

 • Plánování, ale i schopnost plán přizpůsobit třeba několikrát za den měnícím se podmínkám.
 • Time management – organizování činností tak, aby nevznikaly zbytečné prostoje.
 • Trpělivost a schopnost zůstat v klidu a řešit problém i za značně stresující situace.
 • Maximální efektivita při plnění veškerých úkolů.  

Uvést ale můžete i další činnosti, kterým jste se na mateřské věnovali. Například jste pomáhali ve vaší čtvrti organizovat dětský bazárek, spoluzakládali mateřské centrum nebo jste byli aktivní v budování sítě rodičů, kteří si vzájemně hlídají děti. Hodí se každá aktivita, která prokáže vaše schopnosti něco vymyslet, naplánovat a zrealizovat.

 

Když nechci zpět úplně naplno

Řada rodičů by se po přestávce do práce ráda vrátila, ale málokdo si dokáže představit, že by šel zpět na celých osm hodin. A to i když by je nemusel trávit každý den v kanceláři a mohl pracovat částečně z domova. Je lepší dát tomu nějaký čas a zkusit sehnat práci na zkrácený úvazek, než kývnout na celý a pak se hroutit. Jestli vás do práce netlačí třeba finanční situace, zkuste si sehnat takové místo, které vám bude v tomto ohledu vyhovovat. Můžete na to jít dvojím způsobem:

 • Na Jobs.cz máte možnost si nabídky třídit a zadat si práci na zkrácený úvazek přímo jako jeden z filtrů. Připravte se ale na to, že takových inzerátů nebude nijak přehršle. Situace se lepší, ale pomalu. Nedávno sice prošel zákon daňově zvýhodňující zaměstnavatele, kteří pracovat na kratší úvazky umožňují, nicméně i tak se vše teprve rozhýbává.

 

 • Můžete také reagovat na nabídky s full time pracovní dobou a zkusit se domluvit na kratším úvazku při přijímacím jednání. Zda to nechat až na pohovor, nebo s tím vyrukovat rovnou v CV, případně v průvodním dopise, je otázka. Zkuste obě varianty a uvidíte, co nese lepší výsledky. Můžete třeba navrhnout, že byste se o místo s někým dělili. Sdílená pracovní místa zavádí od začátku loňského roku zákoník práce. 

 

Zdroj: JOBS.cz