O silvestrovské noci jsem se šla podívat na náměstí našeho malého městečka, abych viděla ohňostroj a symbolicky tak uzavřela uplynulý rok.
Okolo radnice postávaly různorodé skupinky lidí, které kromě potíží s udržením rovnováhy spojovalo nadšení a očekávání nového roku jakožto naděje v lepší zítřky. Nechci nikoho soudit, ale přiznám se, že v danou chvíli mě napadla otázka: Komu z přítomných se letos opravdu podaří dosáhnout úspěchu? Kdo z nich si konečně splní dlouho odkládané přání? A kolik lidí se tu příští rok znovu sejde a bude doufat, že příští rok „to“ určitě klapne?
Už dávno jsem pochopila, že samo od sebe se neudělá vůbec nic. A proto přistupuji k začátku nového roku s jasným záměrem a s konkrétním plánem, jak z nadcházejících 365 dnů vytěžit maximum, abych úspěšně dosáhla svých cílů a dobře se přitom bavila. Tímto heslem se řídím od roku 2014. Od té doby jsem nezažila ani jednou pocit nudy nebo marnosti z promrhaného dne. Přála bych vám, abyste i vy prožili každý den naplno a zažili radost z dobře odvedené práce.
Když je někdo znuděný životem, upadá do depresí, prožívá pocity marnosti, má to jediný důvod: dosud nenašel (nebo se nenamáhal najít) lákavý cíl, za kterým by si šel. Kdyby ho totiž krok za krokem následoval, na nudu by nezbýval čas. A tak bych vám ráda nabídla konkrétní plán, jak z následujícího roku vytěžit maximum. Pokud alespoň některý z kroků uvedete do praxe, jsem si jistá, že až se na konci roku 2019 ohlédnete, uvidíte za sebou pořádný kus práce, jejíž plody budou náramně sladké. A to se vyplatí, no ni?
1) Vize
Víte, kam dorazí loď, která nemá cíl? Nikam. A přesně takto dopadnou naše životy, když si nevyjasníme, čeho bychom chtěli v následujícím roce dosáhnout. Začátek ledna se k rozjímání nad směrem našeho snažení hodí ideálně, tak se do toho pusťte a udělejte si jasnou představu, co chcete, aby vám rok 2019 přinesl. Je skvělé, když si své nápady zapíšete nebo zpracujete do podoby vision boardu, protože když máme cíl před očima, snáze ho následujeme.
2) Pozornost
Kdysi jsem slyšela větu, která mi utkvěla v paměti dodnes: Pokud se vám v životě něco nedaří, buď si něco neuvědomujete, nebo něco neděláte. Je na tom hodně pravdy. Spousty chyb se dopouštíme z nepozornosti. Nesoustředíme se, nevěnujeme něčemu důležitému pozornost, neuvědomujeme si nějaký zásadní bod… Pak přijde neúspěch a my se divíme, proč. Tady je nejlepší rada: Věnujte 100% pozornosti jedné jediné věci, kterou právě teď v tuto chvíli děláte. Potom nemůžete udělat chybu.
3) Akce
Vědět a chtít nestačí. Abychom dosáhli úspěchu, ať už si pod ním představujeme cokoli, musíme si naplánovat jednotlivé kroky vedoucí k cíli – a hlavně je UDĚLAT. Mnoho krásných snů skončí na smetišti jen proto, že jsme se neodhodlali k akci. Ale pevně věřím, že to nebude váš případ. Když už jste se pro něco rozhodli, přijali jste to za svou vizi, tak pro ni taky něco udělejte. Vynaložené úsilí se vám mnohonásobně vrátí.
4) Flow
O flow jste už pravděpodobně slyšeli. Je to stav, kdy jsme tak hluboko ponořeni do činnosti, že zapomínáme na čas a samotná činnost se stává zdrojem naší radosti, nadšení a spokojenosti. Asi se shodneme na tom, že by bylo krásné tento stav zažívat co nejčastěji. Jen si představte, jaké by to bylo, kdyby vás zaplavila vlna nadšení při všem, co děláte… Tak proč realita v konečném důsledku vypadá jinak? Protože naše pozornost těká z jedné činnosti na druhou a ani jedné se nevěnujeme pořádně. Jakmile se naučíme soustředit se v jednom okamžiku vždy jen na jednu věc, flow se velice brzy dostaví samo od sebe.
5) Životní styl
Abychom si mohli plně vychutnat splnění svých snů, potřebujeme být zdraví, silní a plní energie. Když budeme unavení, slabí a nemocní, tak i kdyby se nám nějakým zázrakem podařilo dosáhnout vysněného cíle, nebudeme mít dostatek sil, abychom si ho naplno užili. Takže pokud chceme, aby byl následující rok úspěšný po všech stránkách, neměli bychom zapomínat na správnou životosprávu. Myslím tím nejen péči o fyzické tělo (plnohodnotná strava dodávající energii, pravidelný pohyb, dostatek spánku), ale také o svou duši (co třeba zkusit jógu, meditaci nebo četbu motivační literatury?). U učitelů by to mělo platit dvojnásob.
6) Návyky úspěšných lidí
Einstein jednou řekl, že když budeme dělat stále stejné věci, budeme tím pádem dostávat stále stejné výsledky. Jestli chceme zažít úspěšnější rok, než byl ten předchozí, budeme muset něco na svém jednání změnit. Dobrá zpráva je, že nemusíme znovu objevovat Ameriku. Stačí, když si budeme všímat, co dělají úspěšní lidé jinak. Zde je pár příkladů:
NADŠENÍ
Lidé, kteří milují svou práci, jsou ochotni se v ní dále vzdělávat a zdokonalovat. A v takovém případě je úspěch nevyhnutelný. Že vás práce nebaví? Potom udělejte něco, čím si ji maximálně zpříjemníte (například výzdoba pracovního prostoru). A pokud ani to nepomůže, zvažte, zda by vás nenaplnilo jiné zaměstnání.
ZAMĚŘENÍ
Když poletujeme od jedné věci ke druhé, vypadáme sice jako pilné včeličky, ale velkých výsledků se nedobereme, protože se naše úsilí rozdrobí. Proto vždy pečlivě plánujte, do čeho se pustíte, a DOKONČUJTE. Mně osobně se osvědčila technika „časované bomby“. Předem si naplánuju, kolik času věnuji určité činnosti, nastavím si budík a soustředěně pracuji bez vyrušení do chvíle, než zazvoní.
SEBEKÁZEŇ
Jak ráda bych pro vás měla útěchu v podobě slov „ono se to nějak udělá“. To se bohužel nestane. Zvláště ve chvílích, kdy opadne počáteční nadšení, je důležité vytrvat a pokračovat v započatém směru, i když se nám nechce. Pokud dáme přednost okamžitému potěšení na úkor budoucího úspěchu, nikdy se nevymotáme ze začarovaného kruhu. Někdy je prostě potřeba, abychom se „hecli“ a podnikli důležitý krok bez ohledu na to, jestli se nám chce nebo nechce. Úspěšní lidé jsou ochotni opustit zónu komfortu. Nedělají jen to, co je jim příjemné, ale především to, co je nutné.
KREATIVITA
Úspěšní lidé jsou otevřeni novým nápadům, umí popustit uzdu své představivosti a co je nejdůležitější, dokáží své představy převést do reality. Věřím, že tvořivost je vrozenou součástí našeho bytí, jen jsme se jí někteří zatím nepodívali do očí. Až to uděláme a začneme svým nápadům věřit natolik, že je budeme ochotni zrealizovat, dostaví se radost z dobře odvedené práce a odměna nás nemine.
VZDĚLÁVÁNÍ
Člověk se učí po celý život. Zvídavost a ochota objevovat nové poznatky jsou důležité vlastnosti v každém věku, ale obzvlášť u starých lidí je potřeba je neustále stimulovat, jinak se vytratí radost ze života a dochází k pomalému pádu. Je to stejné jako v přírodě. Buď rosteme, nebo umíráme. A proto je důležité na sobě neustále pracovat, vyvíjet se, učit se z vlastních chyb (a pokud možno neopakovat stále ty samé), brát si příklad z inspirativních lidí, hledat nové podněty a objevovat nepoznané.
7) Jak děláte malé věci, tak děláte ty velké
Připadají vám předchozí tipy příliš snadné, všeobecně známé, samozřejmé? Máte pravdu, ale nejlepší rady bývají vždy celkem jednoduché. To jen naše ego rádo vyhledává složitosti, aby mělo dobrou výmluvu, proč ještě nedosáhlo úspěchu. Přestože všichni víme, co bychom měli pro svůj úspěch udělat, málokdo se s příchodem nového roku opravdu pustí do práce, takže v prosinci se budou mnozí divit, kam se všechen čas poděl…
Čeká podobný osud i vás? To zjistíte, když se s odstupem podíváte na svůj běžný den. Vstáváte po pátém zazvonění? Stihnete ráno v klidu posnídat, nebo se odbydete a cestou do práce do sebe hodíte nějaký polotvar? Chodíte na schůzky v poslední chvíli? Přeskakujete z jedné činnosti do druhé, aniž byste předchozí dokončili? Má váš den jasný cíl, ke kterému směřujete? Míváte připravený plán, nebo spoléháte na náhodu? To, jak zvládáme nebo nezvládáme drobné každodenní úkoly, nám ukazuje, jak si jednou poradíme s těmi velkými. Na každém dni záleží. Každým dnem si připravujeme svoji budoucnost a to, jak bude vypadat, máme zcela ve svých rukou (a v hlavě).
Tak ať se daří!
Helena Čuková