Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Personalistovi přijde životopis, který se mu líbí. Má dojem, že by mohlo jít o vhodného kandidáta, proto se mu rozhodne zavolat. Hezky se představí a čeká reakci. A nic. Dotyčný neví, kdo mu volá ani o jakou se jedná firmu. Telefonát ho vlastně překvapí. A to je zásadní chyba. Tímto faux-pas si výrazně snižujete šanci na přijetí, nebo dokonce i na pozvání k osobnímu setkání. Jak se tomu můžete vyhnout?

 

Udržujte si přehled, kam jste odpověděli

„A promiňte, vy jste ta firma, co vyrábí květináče?“ – „Ne? Vy jste marketingová agentura. Aha! Už si vzpomínám…“ Tomuto nelichotivému úvodu se vyhnete, pokud budete najednou odpovídat jen na tolik pozic, kolik udržíte v hlavě (nebo v nějaké přehledné tabulce).

Ideální je, když si povedete evidenci, na jakou pozici jste odpověděli a kdy, proč jste se na ni hlásili, co je to za firmu, čím se zabývá a čím vás zaujala. Pokud odpovíte na několik málo pozic (maximálně do pěti), zvýšíte šanci, že jakmile vám z některé firmy zavolají, budete vědět, o co se jedná.

Tip: Vytvořte si účet na Jobs.cz, který vám pohlídá i historii odpovědí. Budete mít přehled, na jaké pozice a kdy jste reagovali. U každé si můžete i označit, jak je výběrko daleko.

 

Než odpovíte, připravte se

Najdete-li zajímavou pozici, na kterou chcete odpovědět, věnujte tomu ještě několik desítek minut navíc. Zjistěte, čím se firma zabývá a zda je pro vás její produkt nebo služba zajímavá. Podívejte se, kde sídlí, kde by bylo místo práce, jak je firma velká a jak dlouho je na trhu.

Přečtěte si příběh firmy a sledujte, zda s vámi nějak rezonuje. Zamyslete se nad pozicí a zkuste si představit, co budete každý den dělat. Co se od vás očekává, jaké situace a problémy budete řešit. Teprve když toto uděláte a stále budete mít o pozici zájem, odpovězte.

» Jděte za tím, co chcete (ne pouze od toho, co nechcete)

Napište průvodní dopis

Průvodní dopis je pár řádků, které připojíte ke svému životopisu, když reagujete na pozici. Je to jedna z nejzásadnějších součástí vaší přihlášky. Proč? Protože v průvodním dopise se vlastně zaměstnavateli představujete. Mnoho lidí jen pošle životopis bez jediného řádku. A personalisté se potom mohou jen dohadovat. Reaguje opravdu na naši pozici? Nespletl se? Vždyť životopis našim požadavkům moc neodpovídá… Proč nám k tomu něco nenapíše?

Když nenapíšete průvodní dopis, je to stejné, jako byste se personalistovi vřítili do kanceláře bez pozdravu, hodili na stůl životopis, beze slova se otočili na patě a odešli. Průvodní dopis je tedy rámec, do kterého zasazujete svou žádost o danou pozici.

Věnujete-li přípravě své odpovědi nějaký čas, firma i pozice se vám vryjí do paměti. Budete pak působit profesionálně, připraveně a dáte najevo svůj zájem. Vaše šance na osobní setkání se výrazně zvýší.

» 10 otázek, které by vás mohly překvapit. Připravte se na ně

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Zdroj: https://www.jobs.cz/poradna/tipy-od-personalistky-jak-si-zvysit-sanci-ze-vas-pozvou-na-pohovor/