Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Jaké máte možnosti a jak ho zvládnout i emočně?

 

1. Slušně a kompetentně. Propouštění lze zvládnout se ctí

Říká se, že se slušností se nejdál dojde, a při propouštění to platí stoprocentně. Pokud si v týmu správně rozdělíte jednotlivé kompetence, pak není důvod, aby vše neprobíhalo bez problémů. Nezapomeňte projevit k propouštěnému zaměstnanci dostatečný respekt, neboť každý odchod má vždy vliv na to, jak bude vaše společnost vnímaná navenek.

 

2. Osvojte si pravidla výstupního pohovoru

Výstupní pohovor je umění, kterému se dá naučit. Je to příležitost, jak odcházejícímu zaměstnanci poděkovat za čas, který ve firmě prožil. Měl by dostat prostor k tomu, aby mohl reflektovat své působení na pracovišti. Personalisté mohou z pohovoru také vytěžit užitečná data a ta pak dlouhodobě využívat.

 

3. Hlídejte právní náležitosti rozvázání pracovního poměru

Pracovní zákon chrání zaměstnance i zaměstnavatele. Každé rozvázání pracovního poměru má svá specifika, která závisí na typu pracovního vztahu. Zaměstnavatel může v mezích zákona postupovat několika způsoby, které se od sebe výrazně odlišují. Připravili jsme pro vás dokument, který funguje jako návod na různé formy výpovědí, tak aby vše proběhlo v pořádku a v souladu s platnými zákony.

 

4. Příprava pomůže udržet emoce na uzdě

K propouštění dochází z rozmanitých důvodů a mnohdy ho provázejí silné emoce. Pro HRisty je důležité mít na paměti, že budou s emocemi konfrontováni a musí celou situaci ustát. Nezbytná je tedy důkladná příprava, která zaručí oporu a pevné body, o které se budete moci během výstupního pohovoru opřít. Snažte se věnovat propouštěnému člověku skutečnou pozornost a srozumitelně formulujte své argumenty. Pro správnou přípravu jsme pro vás nachystali checklist těch nejdůležitějších bodů, na které byste neměli zapomenout.

 

5. Zaujměte postoj vyzrálého rodiče

Kvalitní offboarding by měl vždy pamatovat na lidský přístup. Jak vysvětlují odborníci ze společnosti Soulmio, vždy je tu člověk, jehož sebevědomí a sebehodnota dostanou kvůli výpovědi pořádnou ránu. Strach z budoucnosti a nečekaná změna mohou spustit škálu nepříjemných emocí a reakcí. Pak je na personalistovi nebo manažerovi, aby si nasadil diplomaticky a emočně náročnou masku a situaci zvládl. Ve chvílích prudkých emocí ze strany propouštěného zaměstnance reagujte jako vyzrálý rodič:

  • Uznejte emoce a nechte je projevit. „Nejsem ve tvé situaci, ale uznávám, že je to teď velmi těžké.“
  • Zároveň se snažte co nejdříve chování a smýšlení směřovat do konstruktivní roviny. „Vím, že je na to ještě brzy, ale i když je to právě teď hodně zlé, jednou to přejde. Chtěl bys se mnou probrat, jakou pomoc ti firma nabízí?“
  • Nabídněte pomoc a převeďte pozornost jinam. „Jestli chceš, můžeme si promluvit a ujasnit si, jestli se ti hlavou honí nějaké otázky nebo obavy.“

„Důležité je, abyste si mohli říct: V rámci situace jsem jednal slušně, citlivě, profesionálně. To stačí,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Zuzana Donáthová, garantka Soulmio poradny. 

 

Zdroj: magazin.lmc.eu