Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Stačí pár minut a nastartujete kariéru a úspěch

Jak vypadá váš pracovní stůl? Vzorně uklizený, nebo spíš s kreativním chaosem? Že je to jedno? Pro vaši kariéru ne. Chcete-li se lépe rozhodovat, nacházet inspiraci a odcházet domů v klidu a pohodě, ukliďte si na svém stole. A kdo jiný o tom ví víc, než úklidová guru Marie Kondo!

Do vzhledu pracovních prostorů se velmi často promítají osobnostní charakteristiky člověka. Někdo má vzorně srovnané tužky podle barev, jiný potřebuje být obklopen věcmi z osobního života. I když každý vyžadujeme něco jiného, jistý systém a organizaci věcí potřebujeme.

Podle amerického průzkumu společnosti OfficeMax uvádí plných 90 % lidí, že nepořádek má negativní dopad na jejich život a produktivitu v práci. Naštěstí je tu Marie Kondo, známá japonská expertka přes úklid. Se svou technikou KonMari se nevěnuje jen úklidu šatních skříní, ale dokáže efektivně zorganizovat i váš pracovní prostor. Postačí vám k tomu několik minut. Využijte obědovou pauzu a vrhněte se do úklidu, který změní vaše pracovní nasazení.

Krok 1: Představte si pracovní prostor, který vám vyhovuje

Cílem není mít super uklizený stůl a všechno porovnané. Kreativní člověk většinou potřebuje jistou míru chaosu. Podle Marie - což znalce nepřekvapuje - mají mít věci, kterými se obklopujete, pozitivní energii. Proces úklidu tedy započněte tím, že všechny věci ze svého stolu sundáte a roztřídíte je do složek: například knihy, papíry, různé předměty a sentimentální věci. Vyčleňte sekci, kde bude počítač, klávesnice, myš, telefon či cokoliv jiného, co potřebujete k práci, tyto předměty vždy na stole zůstanou. Prázdný pracovní stůl setřete od prachu a nečistot a vrhněte se na druhý krok.

Krok 2: Vypořádejte se s minulostí, abyste našli ideální budoucnost

Na svém stole máte řadu věcí, zejména ty osobní jako fotografie, suvenýry, ozdoby, květiny, které jste si v určitém období pořídili a přinesli. Vezměte je jednu po druhé do ruky a zeptejte se sami sebe: „Odpovídá to mým současným přáním a potřebám? Má místo v mé ideální budoucnosti? Přináší mi stále radost? “ Místo pět let staré fotky z pracovního večírku si připíchněte na nástěnku místo, kam chcete vyrazit. Nebo tam nechte jen volné místo pro to, co vás čeká.

„Než se zbavíte předmětu, který už ve vás nevyvolává radost, řekněte mu „děkuji“,“ doporučuje správné rozloučení s věcmi Marie Kondo. Stejně tak postupujte i u knih, a ty které si ponecháte, rovnejte na stole svisle než vodorovně. Je to vizuálně přitažlivější, snadněji se k nim dostanete a zas je vrátíte na místo.

Krok 3: Zatočte s hromadou papírů

Poznámky, faktury, vytištěné podklady k prezentaci, okopírované kde co, to vše se vám vrší či různě povaluje. Zde se zamýšlet nad tím, zda vám každý papír přináší radost, či ne, není na místě. U všech papírů zvažte, jak jsou důležité a zda není možná digitální podoba. Máte je v emailu či ve složce v počítači? Proč je skladovat i papírově? Vše, co se však rozhodnete uchovat fyzicky, by pak mělo být rozděleno do složek a úhledně uloženo do boxů a šanonů. A pokud se na ně musíte dívat, vyberte jim takový vzhled a design, který se vám líbí a ladí s prostorem.

Marie Kondo je velkým fanouškem krabic, do kterých se vše roztřídí a v případě potřeby rychle najde. Máte-li řadu papírů, které musíte vyřídit či je předat, nechte je na jednom místě na stole a snažte se tuto „hromádku“ držet co nejmenší. Ideálně vyřizujte hned či si zvolte jeden den v týdnu, kdy ji absolutně zminimalizujete.

Krok 4: Naplňte prostor věcmi, které máte rádi

Možná si myslíte, že šest polic knih podporuje dojem intelektualismu, ale pravdou je, že vás mohou i brzdit a deprimovat. Je jich moc, nestíháte je číst, drží se na nich prach. Ponechte tam jen ty, které máte ráda, potřebujete je k práci či se těšíte na přečtení. Svůj pracovní prostor zaplňte jen funkčními věcmi a těmi, které máte rádi. Vaše kancelář se tak stane místem, kam chodíte s radostí, proudí v něm energie a dává prostor k lepšímu soustředění a produktivitě.

Zdroj: https://www.zeny.cz/motivace-a-kariera/pracovni-stul-podle-marie-kondo-staci-par-minut-a-nastartujete-karieru-a-uspech-6166.html