Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Mnozí dobře chápou osobní náklady spojené s kouřením – spolu s různými vysilujícími zdravotními problémy, závislostí, a nakonec i smrtí.

Finanční náklady jsou také ohromující, přičemž cena tabákových výrobků je ve Velké Británii na historickém maximu a na obzoru není plánováno jejich snížení.

Drtivá většina těchto nákladů pro kuřáky ve Velké Británii je ve skutečnosti daň. Důvodem, proč je zdanění těchto výrobků tak vysoké, není jen to, že jsou škodlivé pro vaše zdraví, nebo dokonce proto, že vláda aktivně pracuje na snížení míry kouření z 15 % na 5 % do roku 2030. Ve skutečnosti vláda potřebuje kompenzovat své ztráty prostřednictvím tohoto zdanění – kouření stojí Spojené království každý rok ohromující množství peněz.

 

Skutečné náklady na kouření

Finanční dopad kouření dalece přesahuje cenu balení 20 kusů. Existuje značný počet způsobů, jak může ovlivnit finanční stabilitu lidí, ať už přímo jako uživatele tabáku, nebo jako zaměstnavatele, který se snaží provozovat podnik.

Ve skutečnosti jsou náklady na produktivitu a potažmo ekonomiku ve Velké Británii ohromující. Hlavní protikuřácká lobbistická organizace Action on Smoking and Health (ASH) shromáždila údaje o tomto dopadu. Jejich nejnovější zjištění z ledna 2022 ukázala, že kouření stojí společnost mnohem více než předchozí odhady.

Výsledky ukazují, že náklady na kouření pro společnost činí 17,04 miliard liber ročně – jen pro Anglii. Předchozí odhady byly 12,5 miliardy liber, což je poměrně daleko od reality, přestože se stále jedná o děsivé číslo.

Ztráta produktivity

Důvodem rozdílu mezi novými a předchozími odhady je přímo podrobnější posouzení dopadu kouření na produktivitu. Bylo zjištěno, že kuřáci mají větší pravděpodobnost onemocnění v produktivním věku než nekuřáci.

To zvyšuje pravděpodobnost, že budou častěji bez práce, a tím snižují průměrné mzdy kuřáků. Existuje mnohem vyšší šance, že kuřáci zemřou i v produktivním věku, což dále znásobuje ekonomické ztráty ve výši 13,2 miliard liber.

Již od roku 2012 studie ukázaly zjištění, že kuřáci v té době měli mnohem větší pravděpodobnost, že budou mít volno z práce. To může být obzvláště škodlivé pro živobytí těch, kteří nemají nárok na nemocenské.

I když to technicky znamená, že jako zaměstnavatel platíte méně ročně za kuřáka, který měl zdravotní dovolenou, platíte cenu v produktivitě; Ruce kuřáků jsou na palubě mnohem méně než ti, kteří se zdržují hlasování. Dokonce i když nejsou na nemocenské, kuřáci často vyžadují více přestávek než nekuřáci, aby praktikovali zvyk, což dále snižuje produktivitu.

Tyto přestávky také způsobují rozpory mezi zaměstnanci, kteří mají pocit, že kuřáci jsou odměňováni za své špatné návyky, zatímco ti, kteří pracují konzistentně po celý den, nedostávají žádné další volno nebo odměnu ve srovnání. Jako zaměstnavatel vyvíjí další tlak na to, jak nejlépe zvládnout situaci a zároveň se vyhnout obvinění z diskriminace.

Mnoho podniků ve skutečnosti přijalo politiku, podle níž nekuřáci získají další dny dovolené nebo čas místo toho. Jak byste přistupovali k rozdílu, pokud by se stal problémem na vašem pracovišti?

 

Škody na majetku

Zatímco je rozdělen mezi soukromé a komerční nemovitosti, kouření hraje hlavní roli v celostátních ztrátách na majetku. Domy i podniky shořely kvůli nehodám souvisejícím s kouřením a požáry způsobené tímto způsobem jsou hlavní příčinou úmrtí souvisejících s požáry.

Odhaduje se, že náklady na škody na majetku, zranění a úmrtí v důsledku požárů souvisejících s kouřením přispějí k celkové částce dalšími 280 miliony liber.

 

Daň nepokrývá náklady

Britská vláda masivně zvýšila náklady na tabákové výrobky prostřednictvím rostoucího zdanění a masivních cel. Odhaduje se, že jen v Anglii se za tabák utratí 12 miliard liber příjmů kuřáků, což odpovídá 2000 liber na jednoho kuřáka.

Tabákový průmysl dlouho tvrdil, že kompenzuje společnost placením cla, ale ve skutečnosti zaplacená spotřební daň v letech 2020/21 klesla pro Anglii těsně pod 10 miliard liber. Přestože se jedná o dosud nejvyšší částku, stále se ani zdaleka neblíží nákladům ve výši 17,04 miliardy liber.

Mezi výše uvedenými obchodními náklady a tlakem na instituce, jako je NHS, v celkové výši kolem 2,4 miliardy liber prostřednictvím potřeb kuřáků pro více úrovní celoživotní péče a podpory od mladého věku, zdanění to nesnižuje. ASH odhaduje, že je zapotřebí dalších 14 miliard liber k pokrytí skutečných nákladů na péči potřebnou k účinné podpoře kuřáků.

 

Ze snížení míry kouření budeme mít prospěch všichni

Nakonec, pokud by se za tabák utrácelo méně, více by se utrácelo jinde, což by ekonomice přineslo obrovský přínos. Odhaduje se, že netabákové podniky zaznamenají výrazný nárůst tržeb v důsledku zvýšení disponibilního příjmu, který člověk získá odvykáním kouření.

Kromě ekonomických přínosů snížený tlak na NHS a další služby znamenají, že všichni dostaneme vyšší úroveň péče, se zkrácením čekacích dob a významným snížením stresu zaměstnanců.

 

Existuje argument pro vaping?

Vaping představuje jednu z nejslibnějších změn k zastavení kouření služeb v posledních letech, přičemž dokonce i NHS zaznamenává, kolik lidí najde úspěch tím, že používá e-cigarety, aby jim pomohlo přestat kouřit.

Výše uvedené údaje nám říkají spoustu o výhodách pro soukromou i komerční společnost získaným snížením míry kouření, a pokud nám vaping dává nejlepší šanci na to, aby se tyto výhody staly realitou, pak by to mělo být přijato?

Jako vapingový podnik LiQuid začlenil odvykání kouření do naší politiky společenské odpovědnosti firem (CSR). Realizujeme interní projekty, které pomáhají všem zaměstnancům, kteří chtějí vyzkoušet alternativu ke kouření. Mohla by vaše firma udělat totéž? Nebo povzbudit své týmy, aby na této cestě hledaly pomoc a podporu?

Nejen, že by to dalo lidem šanci udělat pozitivní změnu, ale jako další bonus bude vaše zaměstnanci méně pravděpodobné, že budou potřebovat volno z nemoci související s kouřením. Neexistuje mnoho údajů, které by zkoumaly rozdíl mezi vapováním a kuřáckými přestávkami, nicméně jako firma jsme si všimli, že naši vapeři tráví méně času mimo svůj stůl než ti, kteří jsou venku na celou cigaretu.

I když by to mohlo být prospěšné cvičení, přeměna všech kuřáků na vapery není řešením "vše v jednom". Každý člověk má individuální potřeby a je důležitější, aby lidé našli alternativu, která pro něj funguje, nejen aby do svého života vkládali vaping.

 

Zdroj: hrnews.co.uk