Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Jak používám motivační diář Doller. Nestíháte? Je toho na vás někdy trochu moc? Máte problémy s time managementem a nedokážete si dobře rozvrhnout svůj čas? Řeknu vám, jak používat motivační diář Doller, abyste byli co možná nejvíce produktivní. 

Sami se můžete článkem skvěle inspirovat a využívat svůj čas mnohem lépe. Všichni máme během dne 24 hodin, je jenom na nás, jak tento čas využijete a jak naložíte se svými životy.

Co je to motivační diář Doller?

Doller je motivační diář, který vymysleli 2 čeští vysokoškoláci Honza Emler a Jirka Doležal. Řešili problém time manegementu motivace a produktivity, ale na trhu nenašli žádný diář, který by tak úplně splňoval jejich požadavky, proto si vymysleli vlastní.

Doller je jedinečný v tom, že ho můžete začít používat kdykoliv uprostřed roku a nemusíte se bát, že by vám vydržel pouze pár měsíců. Když si doller pořídíte, vydrží vám 12 měsíců, nejsou tam totiž striktně vepsány měsíce a dny, všechno si tam vyplníte sami. Já začal Doller používat od září minulého roku a je opravdu super.

Tento diář je skvělým nástrojem pro plánování vlastního času. Jedná se o skvěle řešení pro všechny, kteří si raději plánují na papíře než v mobilní aplikaci jako třeba todo-ist nebo google kalendář. Navíc jsem toho názoru, že plánování na papíře, je efektivnější než v aplikaci. Úkoly totiž vnímáte více smysly, doller máte neustále před sebou, což vám připomíná, že byste ho měli používat.

Není to pouze obyčejný diář nebo kalendář, do kterého byste si psali události. Můžete si rozplánovat každý jednotlivý denstanovit si cíle pro měsíc, pro jednotlivé týdny. Na konci každého měsíce se nachází stránka: shrnutí měsíce, kde si vyhodnotíte svůj postup a navrhnete vylepšení systému pro další měsíc, což je podle mě super, ale blíže si o tom popovídáme v dalších odstavcích. Opravdu se nejedná o běžný diář, který si můžete koupit v papírnictví.

Jak mi doller šetří čas a jak byste ho měli používat?

Události, schůzky, akce

Na 12 dvojlistech, které se v dolleru nacházejí si můžete plánovat hlavní události pro konkrétní měsíc. Diář je opravdu kouzelný v tom, že ho můžete začít používat kdykoliv. Jednoduše si nahoře zakroužkujete měsíc a vypíšete jednotlivé dny měsíce.

 

Takhle si v Dolleru plánujete měsíce. Na tento dvojlist si pište schůzky, události, termíny odevzdání atd.

Velmi důležité je, abyste si stanovili měsíční cíle. Každý měsíc byste se měli posunout jako lidé, při stanovování cílů se zamyslíte nad svými prioritami a uvědomíte si, na čem je důležité pracovat.

Osobně si stanovuji pro měsíc hned několik cílů, tady to ovšem nemůžete vidět. Vždy dbejte na to, abyste si nedávali příliš mnoho cílů, zvláště je to důležité, pokud teprve začínáte a nejste zvyklí na to být produktivní. Pokud si stanovíte cílů hodně, může se stát, že vyhoříte a přestanete Doller používat.

V Dolleru bohužel není nekonečně místa, proto musíte své cíle shrnout v jednom maximálně dvou slovech.

Jako příklad můžu vypíchnout cíle, které jsem mám stanovené pro tento měsíc: pracovat na kurzu Jak udělat maturitu, psát pravidelně články, pravidelně číst knihy a studie, dokončit certifikovaný online kurz, neustále pracovat na své španělštině a s plným nasazením se pustit do semestru, samozřejmě nechybí ani pravidelné sportování.

V této části si můžete rovněž rozplánovat události, které vás čekají. Jedná se například o schůzky, nejrůznější akce nebo termíny odevzdání domácích úkolů. K tomuto dvojlistu se vracejte vždy na konci týdne, abyste si mohli stanovit cíle pro týden. Kdykoliv si naplánujete nějakou událost, zapište si ji sem.

Týdenní plánování

Moje oblíbená část dolleru. V těchto částech si stanovujete cíle pro týden a můžete si přesně naplánovat, čemu se budete během dne věnovat.

V této části si plánujete jednotlivé týdny a dny. Stanovte si týdenní cíle a ty následně přenášejte do jednotlivých dnů.

Cíle pro týden si stanovuji vždycky v neděli. Snažím se, aby jich nebylo zase příliš moc, ale rovněž myslím na to, abych se nějak posunul dále. Při stanování cílů se snažím vycházet ze svých měsíčních cílů. Pokud si dám učení španělštiny jak cíl pro měsíc, budu se ji učit v průběhu každého týdne.

Do týdenních úkolů vkládám samozřejmě i věcí, které tak úplně nefigurovaly v mém měsíčním plánu. Jedná se hlavně o domácí úkoly nebo věci, které mi připadají v tu chvíli důležité, ale při stanovování cílů pro měsíc mě nenapadly.

Co je důležité: Když nějaký úkol splním, udělám si vedle něj fajfku. Tohle mě myslím celkem motivuje a líbí se mi, když tam těch fajfek přibývá. Jakmile nějaký úkol v průběhu týdne nesplním, udělám si vedle něj křížek a snažím se nahlas říct, proč jsem to neudělal a jak bych to mohl změnit.

Rozplánování dnů

Pro mě zřejmě nejdůležitější část. Každý den je rozdělen do hodinových bloků, do těch si můžete zapsat činnosti, kterým se budete věnovat. Tento postup je skutečně velmi efektivní. Když si jen tak řeknete, že něco v průběhu týdne uděláte, velmi často se stane, že to neuděláte, i když si to stanovíte jako prioritu pro daný týden.

Ale jakmile si do Dolleru napíšete: Pátek 9:00 – psaní článku je mnohem pravděpodobnější, že se do úkolu pustíte. Mozek již nebude mít tolik výmluv, aby se věnoval něčemu jinému. Někteří si mohou myslet, že takové plánování na přesné minuty je barbarské a postrádá kreativitu, musím nesouhlasit. Pokud si plánujete svůj čas, řídíte ho vy samotní. Jestliže čas neplánujete necháváte ostatní a náhodilosti osudu, aby rozhodovali o tom,jak strávíte svůj čas. 

Jednotlivé dny si plánuji vždy večer předem. Někdy se stává, že si už v neděli naplánuji více dnů, protože vím, co mě zhruba čeká.

Na konci každého dne si dělám fajfky u úkolu, které jsem splnil a křížky tam, kde se mi to nepovedlo, rovněž se snažím říct, co se pokazilo.

Každý den se snažím pracovat maximálně do 9 hodin, poté už si dávám povinné volno pro relax. Nemůžete být pořád produktivní a váš mozek a tělo si potřebuje odpočinout. Každý den se snažím do svého denního rozvrhu začlenit sport, i když tento týden se mi to kvůli nemoci nedařilo. Některé činnosti si do diáře nepíšu vůbec, jedná se hlavně o návyky: krátké čtení před spaním, každodenní španělština v aplikaci, ranní hraní lumocity, dopolední půst sociálních sítí a samozřejmě jídlo.

Možná se ptáte, jestli vůbec jím a piju, když například pátek a sobotu mám celkem nabitou. Jo jím a piju, ba dokonce chodím i na záchod. :D. Mezi činnostmi si dopřávám krátké pauzy. Často se rozvrhu nedržím tak úplně přesně, některé úkoly mi zaberou třeba 20 minut, tak si můžu dopřát delší pauzu, ale pokud čtu nebo píšu většinou to zabere i více než hodinu.

Poznámky. Novinky. Nápady

Do poznámek si píšu všechno, co mě v průběhu týdne napadne. Může se jednat o nápad na nový článek nebo třeba zajímavá kniha, studie, kterou bych si měl přečíst, domácí úkoly atd. Také si tam píšu věci, které se bojím, že bych mohl zapomenout.

Sloupec zavolat moc nevyužívám, protože upřímně moc často netelefonuji a do sloupce udělat vepisuji úkoly, které mi nečekaně vyskočí v průběhu týdne. Například zaplacení nějakých účtu, výměna ložního prádla na kolejích, úkol, důležitý e-mail atd.

Shrnutí měsíce

Na konci každého měsíce si udělejte vyhodnocení, buďte k sobě upřímní a snažte se váš systém vybrousit k dokonalosti.

Kouzelná je rovněž dvoustránka shrnutí měsíce. Na internetu jsem viděl mnoho kreativců, kteří si tam kreslí apod. Já tak kreativní nejsem, takže si tam skutečně natvrdo vypisuji, které měsíční cíle se mi povedlo a nepovedlo splnit. Vypisuji si pozitiva a usilovně se snažím přemýšlet nad tím, co změnit.

Před pár měsíci jsem například přišel na to, že ztrácím poměrně dost času v tramvaji nebo v autobuse, proto si už teď plánuji, jak budu tento čas trávit. Povětšinou se věnuji mentálně nenáročným úkolům jako čtení článků nebo poslouchání podcastů.

U uvažování nad tím, co bych měl změnit jsem rovněž přišel na to, že bych měl prokládat kreativní a nekreativní činnosti. Například psaní článku proložím s učením španělštiny a poté znovu píšu nebo opravuji starý článek. Rovněž mi došlo, že po příchodu ze školy bych měl sportovat, jelikož to restartuje mé tělo a pár dalších zajímavých poznatků.

Vyhodnocování měsíce dělám vždy v neděli, jelikož je to pro mě vcelku odpočinkový den. Opravdu je čarokrásné, když vidíte, kolik se vám toho během měsíce povedlo splnit. Ten pohled vás skutečně motivuje k další práci a příští měsíc chcete být ještě o něco lepší.

Studijní plán - jak být neustále organizovaný v roztěkaném světě.

Šetří ten doller vůbec čas?

Už jste se dopracovali téměř ke konci a možná jste došli k závěru, že si pořád něco plánuji, ale vlastně nic nedělám. Plánuji v neděli, každý večer, na konci měsíce atd. Může vám to připadat jako pěkná otrava. Věřte mi, není to tak hrozné a z dlouhodobého hlediska to skutečně šetří čas.

Pokud umíte skvěle plánovat, nemusíte nosit tolik věcí v hlavě. Když máte prázdnou hlavu, dokáže pracovat mnohem lépe. Starosti a další úkoly vás tak nerozrušují.

Plánování a hlavně to na konkrétní hodiny skutečně zvýší šance, že se přinutíte pracovat. Neurčité cíle a úkoly nesplníte ani zdaleka tak často jako ty, které si přesně naplánujete.

Buďte při plánování konkrétní. Kupříkladu, nepište si pouze: učení. Kdybyste se pak pustili do učení, nevěděli byste co máte dělat a věnovali byste se něčemu, co vlastně není vaše priorita a jenom byste zabili hodinu času a to rozhodně není produktivní. Plánujte si, co se budete učit a jaké činnosti se budete věnovat.

Mimo jiné mozek nemá rád abstraktní pojmy, protože se jich „bojí“, očekává od nich něco strašně náročného, a proto máte tendenci prokrastinovat.

Plánování vám skutečně nezabere moc času. Můžu říct, že týdenní cíle mám stanovené za pár minut, dny si každý večer naplánuji za 2-3 minuty, u měsíčního plánování se rovněž bavíme o pár minutách.

Mějte doller pořád u sebe!

Jestliže už si motivační diář Doller pořídíte, mějte ho pořád u sebe: noste ho do školy, mějte ho doma a zapisujte si do něj veškeré události, úkoly, schůzky, které se vám naskytnou.

Když nevíte, co máte dělat, nebo máte volnou chvilku, nahlédněte do Dolleru a podívejte se, na kterém cíli můžete zapracovat. Buďte produktivnější a využívejte svůj čas lépe než doposud.

Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že se vám líbil a věřím, že si rovněž začnete lépe plánovat svůj čas, ať už je to s motivačním diářem Doller, s jiným diářem nebo nějakou mobilní aplikací.

 

Zdroj: http://jakserychlenaucit.cz/jak-pouzivam-motivacni-diar-doller/