Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Jak se letos neztrapnit na firemním vánočním večírku?

 Diskutujete o něm v kanceláři už od poloviny října, v listopadu se rozesílají pozvánky a v prosinci to vypukne. Firemní vánoční večírky jsou legenda a tradice, která ke konci roku prostě patří. A vy se na něj už desně těšíte. Tedy v případě, že jste si na tom posledním neuřízli takovou ostudu, že ještě do poloviny ledna jste zůstali na HO. Jak letos nebýt tím kolegou, co to přehnal? Jak se vyvarovat trapasům a morální kocovině? Spolu s Jiřím Havlem, HR manažerem Notina, přinášíme pár opravdu užitečných tipů.

 

Děje se to všude a pořád aneb nejčastější trapasy

Ještě předtím, než se podíváme na to, jak předejít ztrapnění na vánočním večírku, pojďme si připomenout, jaké trapasy se na vánočních party opakují nejčastěji. Skvěle nám k tomu poslouží studie britské společnosti Perfectil, která zjistila, že Angličany spojuje nejen suchý smysl pro humor, ale taky strach ze ztrapnění se na vánočním večírku. V mnoha případech oprávněný. Ze studie vyšlo, že 4 z 10 oslovených zažili trapas, kvůli kterému by se nejraději propadli do země. Z toho každý pátý v opilosti odhalil tajemství, o kterém by raději mlčel, 13 % oslovených se pak v opilosti zapletlo do hádky s kolegou.

Desetina zaměstnanců také uvedla, že na večírku chodila s toaletním papírem přilepeným k botě a dalších 14 % okatě filtrovalo s kolegou nebo kolegyní. Každý desátý člověk byl přistižený při kopírování některé části těla. Mimochodem, s kopírováním souvisí i tenhle vánoční příběh„Znáte lidi, kteří nakonec používají kopírku na jiné věci než na kopírování? Na jednom z našich vánočních večírků jsme měli takového chlapíka. Chtěl si okopírovat zadek, ale podařilo se mu rozbít sklo a skončil s úlomky skla trčícími ze zadní části těla. Veselé Vánoce!“

Trapasy na vánočních večírcích se pochopitelně nevyhýbají ani Čechům, zvláště, když na nich alkohol teče proudem. Kolik českých zaměstnanců se podle HR manažera největšího evropského e-shopu s kosmetikou a parfémy Notina Jiřího Havla ztrapní? „Ztrapní se pravděpodobně naprostá většina těch, kteří jsou na večírku pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Těm ostatním je pak trapně za tu první skupinu a z toho, čemu musí přihlížet střízlivým okem.” Takže tak.

 

Jak se na večírku bavit, ale neztrapnit

Nebudeme vás tady moralizovat a kázat, abyste v Den D zůstali o chlebu a vodě. Po celém roce dřiny a práce si trochu té zábavy zasloužíte. Ale opatrně… Dejte si pozor na nejčastější nástrahy, které jsou typické právě pro vánoční večírky, ať z toho později nemáte nějaké to zbytečné trápení.

Nástraha číslo jedna: Počet skleniček alkoholu

Pravděpodobně vás ani nepřekvapí, že se většina lidí obává toho, že se ztrapní kvůli příliš velkému množství alkoholu. Rada vypijte jen tolik, abyste byli v dobré náladě, ale nedostali se do stavu opilosti, zní bezesporu rozumně. No jo, ale za svůj dospělý život jste ještě tuhle míru neodhadli, natož se jí drželi? Existuje několik osvědčených tipů:

  • V první řadě přistupujte k pití alkoholu jako k maratonu, ne jako ke sprintu, tedy vyměňte sled rychlý panáků na uvítanou za popíjení piva nebo vína. Dokážete tak snáz regulovat koncentraci alkoholu v krvi. Pomyslným zlatým grálem (dospělosti) je totiž naučit se poznat, kdy v sobě máte tak akorát alkoholu, abyste zvládli uvolněně konverzovat, a kdy už se slepě vrháte po karaoke mikrofonu předvést sólo, které si druhý den nebudete pamatovat. Svojí příjemnou a zábavnou hladinu si pak udržujte celý večer.
  • Zaručeným receptem na katastrofu je pít nalačno. Na vánoční večírek se proto připravujte už od rána a dopřejte si vydatnou snídani i oběd. Všechny diety stranou! Jakmile přijdete na večírek, v jedení pokračujte (přece byste si nenechali ujít všechny ty dobroty). Dostatek jídla v žaludku totiž zpomalí vstřebávání alkoholu. Navíc celý den vydatného jedení zní dokonale, no ne?
  • Klasika všech klasik, ale rádi vám to připomeneme: nepijte pouze alkohol! Jednak tím opět zajistíte, že spíš nebudete úplně na mol a druhý den vám bude také výrazně lépe (alkohol totiž dehydratuje).
  • Vyměňte skleničku. Některé studie totiž naznačují, že pitím z rovné skleničky toho vypijete méně než z kulaté. Pokud vám to skutečně pomůže, super. Pokud z jiné ani nepijete, můžete tuhle informaci použít jako prima ice-breaker přímo na večírku!

Nástraha číslo dva: Co na srdci, to na jazyku

Během vánočního večírku nezapomínejte na to, že jste obklopeni svými kolegy nebo nadřízenými, nikoliv kamarády. V naprosté většině případů opravdu není vánoční večírek vhodnou příležitostí k tomu, abyste řekli svým šéfům, co si o nich opravdu myslíte, vyznali kolegovi nebo kolegyni lásku nebo vyhlásili do celého světa, že už máte všeho dost a ve firmě končíte. To si raději nechte na příští 1on1 s manažerem a kolegu pozvěte na svařák o víkendu.

Stejně tak nebude nejlepší využít večírek k hodnocení vzhledu svých kolegů, flirtovat nebo mít nemístné narážky. Ani rádoby vtipy nejsou na místě. Taková stížnost na nevhodné chování na vašem stole v následujícím týdnu k Vánocům nepotěší.

Z konverzace s kolegy a nadřízenými ale zase nebuďte zbytečně nervózní„Témata bych neomezoval, nicméně se stoupající hladinou ovínění platí pravidlo „méně je více“. Jednoslovné výrazy se dají artikulovat poměrně snadno i kolem půlnoci. Případně pak reagovat již jen koulením očí a pohyby hlavy. Sice pak večírek může připomínat sraz klaunů a mimů, ale stále lepší, než pokusy o akademicko-filosofickou diskuzi. Chápu, že k ránu máme všichni pocit nejgeniálnějších mozků ve vesmíru, ale sebekritická reflexe druhý den pak většinou hodně bolí.”

Nástraha číslo tři: Odvážné módní kreace

Ztrapnit se můžete i ve chvíli, kdy to nepřeženete s alkoholem ani s nemístnými poznámkami. Jak? Odpověď je váš outfit. Každá firma je samozřejmě jiná a v každé platí jiná pravidla. Zatímco v jedné firmě jsou i na vánočním večírku pasé veselé vánoční svetry, v jiné jsou naopak žádoucí. Nicméně všeobecně platí, že není úplně nejvhodnější příliš těsné, krátké nebo vyzývavé oblečení a také oblečení s urážlivými nápisy. Pokud tedy máte na vánoční večírek nachystaný obleček sexy zajíčka se santovskou čepkou, ještě si to dobře promyslete.

Ideální varianta je tématický večírek, kde řadu věcí může zachránit převlek. Čím více vrstev, tím lépe. Kvalitní a bujná paruka také pomůže anonymitě. Navíc tak můžete navštívit i jiný, honosnější večírek v okolí. Vyvarovat se je nutné jakémukoliv obnažování (dojem, že vaše tělo stojí za to ukázat v plné kráse s množstvím alkoholu stoupá, ale je zcela mylný)…” Navrhuje šalamounské řešení Jiří Havel.

Nástraha číslo 4: Secret Santa

Předáváte si ve firmě na vánočním večírku dárky? I milá tradice se může jaksi zvrtnout. K tomuto závěru nás dovedl jeden z veselých (nutno dodat jak pro koho) příběhů z vánočního večírku: „Je hezké, když se můžete se svým šéfem zasmát, ale… Na našem večírku koupil generální ředitel projektové manažerce v rámci tajné nadílky knížku Project management for Dummies (v překladu Projektový management pro ňoumy). Bohužel jí to ale nepřišlo legrační a s pláčem opustila místnost.“ Takže pozor, jaký dárek letos vyberete.

Vybrat dárek pro kolegu, s kterým jste od loňského večírku neprohodili slovo, nebo třeba CEO firmy, může být náročné. V takových případech pro Secret Santu v práci doporučujeme upustit od kreativity a vtipu, udělat si trochu průzkum o dotyčné osobě nebo vsadit na jistotu. Vtipný dárek je samozřejmě prima nápad, ale měli byste mít jistotu, že to druhá strana snese a vy z toho nebudete mít průšvih.

 

V kostce: Ultimátní večírkovský návod pro dummies

Abyste to měli opravdu úplně jednoduché, Jiří Havel sdílí svoje ultimátní shrnutí, jak přežít dobu vánočních večírku bez ztráty květinky. A my se pod něj podepisujeme!

Základní pravidlo zní: nikam nechodit, s nikým se nebavit, nic nepít. Pokud se nejedná o večírek v maskách, tam lze realizovat vše uvedené. Dodržet toto doporučení je samozřejmě poměrně náročné, takže podrobněji:

  • S nadřízenými se bav pouze na začátku, s rostoucí mírou alkoholu v krvi se věnuj výhradně kolegům, kteří mají menší vliv na tvé další uplatnění ve firmě, po 22. hodině se nebav s nikým výše postaveným, než jsi ty.
  • Bez převleku nikoho neosahávej, v převleku se to snaž dodržet také, sám se nikdy nesvlékej.
  • Po večírku ideálně čerpej tzv. „dovolenou na zapomenutí“, čím větší ostuda, tím delší dovolená.
    Všechny audiovizuální materiály poctivě a trvale znič.
  • A jedno pravidlo, které uplatňuji osobně já a vždy bez výjimky: Nikdy se nepokoušej tančit! Zde bohužel většinou nepomáhá ani pokus o zničení záznamů, vždy se někde objeví.

Pokud jsi všechno výše uvedené porušil, tvá poslední naděje je vydání firemní směrnice, ve které své chování legalizuješ a povýšíš na firemní standard. Vánočním večírkům zdar!

 

Ups, stalo se… Jak se chovat potom, co se vám vydařil solidní trapas?

A někdy to prostě nedopadne podle představ a dobrých úmyslů. Neznamená to ale, že se zastaví svět. Podle klinického psychologa a psychoterapeuta Dr. Johana Pointera byste neměli propadat panice a uvědomit si, že (nejen) v takových situacích máme tendenci přeceňovat význam svých činů. I když si právě teď myslíte, že trapas zaznamenali kompletně všichni vaši kolegové, ve skutečnosti se pravděpodobně většina lidí soustředila na své vlastní faux pas a vůbec netuší, co jste vyváděli. Jednoduše k tomu přistupujte s klidnou hlavou a snažte se to nerozpitvávat ještě víc.

„Zde platí stoprocentně Plzákovo „zatloukat, zatloukat, zatloukat“. Nic se nestalo, nic si nepamatuji. Ideálně pohrozit, že máte v zásobě historky o ostatních (většinou si nikdo není jistý sám sebou). Krátká či delší dovolená ihned po večírku (dle pocitů provinilosti) se doporučuje také. V nejzazším případě pak drobný úplatek se závazkem mlčenlivosti – ale pozor na riziko osobního bankrotu ve velkých firmách s hojným počtem svědků,” shrnuje Havel a závěrem vás ještě trochu uklidní.

„Samotný večírek vždy směřuje k trapasu, a čím více se mu chceme vyvarovat, tím vyšší je pravděpodobnost, že se tak stane. Tak si to jednou ročně dopřejme, vždyť o Vánocích se máme (mít) všichni rádi,” ukončuje náš kurz večírkovské přípravy Jiří Havel.

 

Zdroj: welcometothejungle.com