Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Jinak tu práci lidem neprodáte

 Kandidátů je dnes bohužel méně než pracovních pozic. I proto možná dostáváte méně CV než před několika lety. Množství reakcí však závisí na mnoha faktorech – místě, na samotné pozici, platu. A taky na něčem, co můžete ovlivnit vy sami, a to je podoba inzerátu. Už nestačí, aby nějak danou pozici popsal a byl jen dostatečně dobrý. Abyste získali dostatek relevantních kandidátů, budete potřebovat inzerát skvělý!

 

S některými věcmi jako personalista bohužel moc neuděláte, přinejmenším ne během několika dní či hodin. Například jde o:

  • atraktivitu konkrétní pozice
  • značku zaměstnavatele
  • situaci na trhu práce a další vnější okolnosti

Nicméně forma inzerátu, stejně jako její název a popis, jsou jedněmi z mála věcí, které můžeme přímo ovlivnit. A navíc je lze vyřešit poměrně rychle a kandidáti na ně slyší. Proto stojí za to věnovat jim pozornost a v následujícím měsíci se vás pokusíme naučit, jak právě pomocí inzerátu zazářit i v době, kdy je kandidátů méně.

Než se ale pustíme do toho, jak psát skvělé inzeráty, musíme si říct pár důležitých faktů o tom, jak se kandidáti na pracovních portálech chovají.

 

Lidé koukají na pozice na mobilu

Zatímco personalista často inzerát zadává a kontroluje na velkém monitoru, uchazeči hledají práci přes telefon nebo tablet. Na mobilním zařízení vyhledává nové pozice skoro polovina lidí, u některých pozic dokonce až 80 %. Proto je dobré zkontrolovat si, jak se inzerát nebo kariérní stránky zobrazují na malém displeji.

 

Dobře zařadit znamená dobře nabrat

Pro úspěšný inzerát je zásadní zařadit pozici do správného oboru a profese, právě podle nich si uchazeči konkrétní pozice nejčastěji filtrují. Hledá-li například IT firma účetní, nepatří inzerát pod IT, ale pod finance. Je dobré zařadit pozici do 2–3 oborů a pod 2–3 profese na vyhledávání. Dobrý budoucí účetní může třeba nejdřív hledat pozici auditora a vy se mu zobrazíte.

Velmi užitečné je co nejpřesněji zařadit lokalitu, a to ne podle sídla firmy, ale podle místa výkonu samotné práce.

 

A zásadní je pro úspěch inzerátu uvést mzdu, alespoň skrytě. Teamio vás k tomu i samo ponouká. Uchazeči podle mzdy vyhledávají často, zobrazí se jim tedy relevantní inzeráty a vám přijdou relevantní životopisy. Pokud je nabízená mzda konkurenceschopná, je pro vás dobré ji zobrazit i viditelně. Úspěch inzerátu to zvýší o desítky procent.

 

Inzerát je reklama

Starou bolestí mnoha inzerátů bývá představa, že musejí říct o dané pozici všechno. Při psaní je dobré držet v hlavě, že inzerát je vždy propagace. Inspiraci si můžeme vzít z úspěšných e-shopů. Pozice je produkt, který prodáváme, a uchazeč je zákazník. Pokud kupujeme v e-shopu televizi, také nás hned nezahltí všemi jejími parametry. Nejdřív nás naláká tím nejlepším, co se o přístroji dá říci. I my můžeme inzerátem především lákat. Detaily a technické parametry se kandidát dozví na pohovoru.

 

Proč inzerovat právě teď?

Aktuálně běží masivní kampaň na náš portál Prace.cz, po němž bude následovat další na Jobs.cz. V televizi ji uvidí na 4 miliony lidí a velkou podporu kampaně mají i v onlinu. I díky nim na portálech očekáváme zvýšený pohyb uživatelů, a je tedy ideální období k publikování nových inzerátů.

 

První ze všech? To není třeba

Pracovní portály nejsou vyhledávače jako Google. Nevadí tedy, že se váš inzerát nezobrazí na prvním místě. Uchazeči rolují po mnoha nabídkách a zobrazují si více stránek nabídek. Nebuďte tedy zklamaní, pokud svou nabídku nevidíte hned na první stránce nahoře. O úspěchu rozhoduje hlavně relevance. A té dosáhnete například následujícími praktikami:

  • Spolupracujte s manažerem. Název pozice, kterou hledáte, vám nestačí. Potřebujete vědět, co bude daný člověk opravdu dělat.
  • Vyjasněte si, v jakých vodách lovíte. Měli byste vědět co nejvíc o cílové skupině, ze které budou vycházet uchazeči. V jaké sociální kategorii jsou? Co je zajímá? Na jaké benefity slyší? Hledáte-li ve víc demografických skupinách (například mezi maminkami na mateřské a seniory), není od věci vypsat na tutéž pozici dva různé inzeráty s různými důrazy.
  • Posbírejte postřehy od lidí na podobné pozici, jakou hledáte. Líbí se jim inzerát? Nalákal by je? Popisuje jejich práci správně?
  • Ptejte se na zpětnou vazbu uchazečů na pohovoru. Byl pro ně inzerát srozumitelný? Co je přesvědčilo odpovědět? Co je odrazovalo?

Hlavně ale nezapomínejte, že v každé práci je něco dobrého, nebo spíš skvělého, na co můžete lidi lákat. Jinak by vaše firma neměla zaměstnance. Je dobré své silné stránky znát a dát o nich nahlas vědět.

 

PS: A na závěr tu pro vás máme kampaňové vizuály, které v následujících měsících možná budete po cestě do práce potkávat i vy, a spot v prodloužené verzi. Věříme, že s jejich pomocí pomůžeme lidem najít skvělou práci třeba právě ve vaší firmě.