Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Osvědčené tipy pro zklidnění mysli a okamžitý spánek

 Nejčastěji se to člověku přihodí, když druhý den musí brzy vstávat. Víte, že potřebujete každou minutu spánku, ale ten se jako na potvoru nedostavuje. A vy se jen převalujete, myslíte na to, jak budete zítra nevyspalí, jak to všechno nedopadne, a jen s hrůzou sledujete na hodinách, jak se noc krátí. Jak zklidnit vaše myšlenky a naladit tělo tak, abyste rychle usnuli?

Pokud jste těsně před spaním nerozproudili své tělo cvičením, šálkem kávy nebo nějakou dramatickou výměnou názorů, dost možná to budou neodbytné myšlenky, úzkost nebo lehký stres, který vám zaměstnávají mozek a vy nemůžete pořádně zabrat. Tělo je unavené a říká si o odpočinek, mozek ale stále nevypíná a nevypíná. Co dělat dříve, než sáhnete po prášku na spaní, když počítání oveček nezabírá?

Odstraňte hodiny a mobily

V první řadě si zakryjte v ložnici jakýkoliv výhled na hodiny. A není snad ani třeba dodávat, že mobilní telefon nebo tablet by v žádném případně neměly ležet na nočním stolku, dokonce ani být v ložnici. Stejně jako televize, počítač nebo další přístroje s displayem. Ruší, i když jsou vypnuté. Více o škodlivosti takzvaného modrého světla si přečtěte zde.

Zkuste něco dělat a pak se zase vrátit ke spánku

Pokud vám myšlenky nedovolují usnout už déle než 15 minut, zkuste zaměstnat svůj mozek něčím jiným, ovšem měla by to být uklidňující činnost. Při tlumeném světle si zkuste například číst, psát deník, vybarvovat antistresové omalovánky, vhodné jsou i ruční práce. Potom si zase lehněte a zkuste usnout. Možná se vám podaří chvíli myslet na něco jiného nebo se uklidnit.

Vyzkoušejte metodu 4 – 7 – 8

Metoda vychází z jógového cvičení, které vědomě pracuje s dechem. Výhodou je, že se naučíte soustředit na to, co děláte, a můžete tak na chvíli zahnat otravné myšlenky. Větší podíl kyslíku v plicích by měl také přispět k uklidnění vašich nervů. Co tedy dělat?

Nadechněte se – nádech by měl trvat čtyři sekundy.

Zadržte dech na sedm sekund.

Pomalu vydechujte ústy po dobu osmi sekund. Při výdechu by mělo být slyšet foukání, můžete vydávat mírný zvuk „ššššš“.

Celé to opakujte, jak dlouho budete potřebovat.

Poslouchejte hudbu nebo bílý šum

Nahrajte si (ideálně jinam než do počítače nebo mobilu) hudbu, která má 60–80 úderů za minutu. Mnoho studií ukázalo, že pomáhá zklidnit mysl a usnout. Skvělou variantou jsou také audioknihy, ale stejně jako u běžných knih platí, že před spaním se nehodí nic náročného, dramatického nebo hororového. Nasaďte sluchátka a jděte do toho. Variantou pro "nečtenáře" mohou být uklidňující nahrávky, kterých je celá pestrá škála, od zvuků moře, lesa až po meditační hudbu. Můžete vyzkoušet i takzvaný bílý šum.

Zkuste vůně

Někteří nedají dopustit na účinky vůní. Vyzkoušet můžete oblíbenou levanduli, mandarinku nebo heřmánek, santalové nebo růžové dřevo, meduňku, pomeranč nebo ylang-ylang. V aromalampě by vás mohlo rušit světlo svíčky, můžete využít spreje do vzduchu s éterickými oleji nebo nakapat pár kapek na látku a tu dát k polštáři. Usnout pomůže i horká koupel, přidejte do ní pár kapek některého oleje.

Relaxujte

Relaxace nebo meditace jsou také výborný způsob, jak přivést mozek na jiné myšlenky, chce to ale trénink. Pro začátek je dobré zkoušet si uvědomovat jednotlivě části těla. Začít můžete tak, že zatnete daný sval a povolíte. Na prstech u nohou, na chodidle, na lýtkách a stehnech jedné nohy a pak na druhé. Přejděte k pánvi, zádům, břichu a hrudníku, potom se zaměřte na ruce a nakonec na krk a svaly na obličeji. Postupně tak uvolníte celé tělo a navíc zaměstnáte mozek, aby myslel na něco jiného.

zdroj:https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/jak-usnout-bez-prasku-osvedcene-tipy-pro-zklidneni-mysli-a-okamzity-spanek-6023.html