A může být vaší firmě prospěšný?
Na začátek trocha teorie, psychopat není přesně definovaný medicínský termín. PhDr. Radek Pěkný z pražské Kliniky ambulantní psychiatrie a psychoterapie KAPPA vysvětluje, že nejde o duševní onemocnění, ale spíše teoretický konstrukt. „Pokud bychom měli psychopatii definovat medicínsky, největší souvislosti najdeme v oblasti poruch osobnosti,“ říká. „Psychopat je v tomto pohledu člověk, který má od narození odlišné fungování mozku. Jeho nastavení způsobuje, že buď vůbec nevnímá strach, nebo ho dokáže odfiltrovat.“
Strach v naší psychice hraje důležitou roli – osvojujeme si díky němu přijatelné normy chování, dává nám schopnost soucitu s ostatními, umožňuje nám fungovat ve společnosti. Ale taky nás brzdí při cestě za úspěchem. Takzvaní „funkční psychopaté“ proto mohou být velmi úspěšní, protože jsou cílevědomí, akční, mají drajv, jsou středem pozornosti a dokážou strhnout ostatní.
Dávejte si pozor na určité signály
„Psychopat se nechce podílet na společné práci. Chce obvykle dosáhnout vlastního prospěchu s co nejmenším úsilím. V cestě za ním bude bezohledně využívat vše, včetně svých kolegů. Postupně může rozklížit celý pracovní kolektiv, způsobit ve firmě velkou fluktuaci zaměstnanců a vážně narušit její vnitřní fungování,“ vysvětluje Radek Pěkný. Problém podle něj i dalších odborníků spočívá v tom, že nemáme spolehlivý způsob, jak psychopaty rozeznat. Psycholog Daniel Tůma, který se otázkou psychopatie dlouhodobě zabývá, dokonce varuje před snahou zredukovat složitý proces profilování osobnosti na populární rychlonávody a upozorňuje, že potíže s odhalením psychopatů mohou mít i zkušení odborníci.
Existuje několik varovných signálů, na které byste měli při pohovoru dávat pozor:
- Zajímá je moc, vliv, kontakty, peníze. Nejpravděpodobněji se psychopat bude ucházet o vyšší manažerskou funkci. Při náboru je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Očekávanými vlastnostmi – odvahou, rozhodností, flexibilitou, vůdčími schopnostmi – psychopaté disponují nebo je dokáží dobře předstírat.
- Nezdráhají se lhát a jsou v tom dobří. Jak v ústním, tak v písemném projevu. Nezanedbávejte kontrolovat, co o sobě kandidáti tvrdí. Ověřujte dosažené vzdělání a kvalifikace. Volejte na reference, ptejte se na zkušenosti v předchozím zaměstnání.
- Pokud se vám bude zdát, že je kandidát dokonalý, berte to jako varovný signál. Stává se, že snaha dobře působit je dohnaná až do extrému. Pozor byste si měli dávat i na kvazi-vzdělanost, přehnaný až teatrální šarm, strhující osobnosti a suverénní jedince.
- Jsou obratní manipulátoři. Je proto užitečné nebýt u pohovoru sám. Když jeden personalista vede pohovor, druhý může lépe vnímat varovné signály a nesrovnalosti v odpovědích, tendenci vyhýbat se určitým tématům a odvádět řeč na oblasti, které ho budou ukazovat v lepším světle.
Co s nimi?
Co když psychopata ve firmě už máme? Má cenu využít ho ke prospěchu firmy? „Ve vědě v tomto bodu panuje rozpor,“ upozorňuje Daniel Tůma. „Někteří odborníci hovoří o takzvaných ‚funkčních psychopatech‘, kteří ve svých profesích excelují a nejsou primárně nebezpeční. Mnoho slavných historických osobností je dnes odborníky považováno za osobnosti s psychopatickými rysy. Jde ale o velmi kontroverzní téma,“ dodává.
„Pokud jde firmě primárně o zisk, bez ohledu na dopady její činnosti, pak se v ní může psychopat uplatnit, protože do ní svým nastavením zapadne,“ uvažuje Radek Pěkný. „Musíme si ale uvědomit, že šarm, rozhodnost a cílevědomost bývají jen zástěrky jejich opravdové osobnosti. Psychopat se sice může jevit jako okouzlující člověk a sebevědomý leader, ve skutečnosti jím ale není. Obecně bych doporučil držet se ve firemním životě pravidla, které platí pro situaci, kdy se s psychopatem setkáme v životě osobním. Co nejdříve s ním rozvázat jakékoliv vztahy.“
Zdroj: magazin.lmc.eu