Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

předchozím díle jsme psali o tom, že chorobné odkládání úkolů na později a nedodržování termínů nutně nemusí znamenat, že jste líní.

Existují také další důvody, proč nejste schopni řešit věci včas.

Jakmile se přijmete jako nedokonalá lidská bytost, která se snaží vydat ze sebe maximum a jejíž úsilí někdy nedosahuje očekávání, odstraníte zásadní překážku, abyste se dostali zpět na správnou cestu. V tomto článku vám nabídneme 10 tipů, jak se s prokrastinací vyrovnat.

1. Zaměřte se na to, co můžete dělat DNES, ne na to, co jste neudělali včera. Nenechte se utopit v minulosti. Co se stalo, stalo se. Dnes už se to nepočítá.

2. Trik, jak začít, je začít. Stanovte si pravidelnou pracovní rutinu. Než začnete, uspořádejte si svůj pracovní prostor, aby vás nerozptyloval. Nechte telefon v jiné místnosti. Začněte čímkoli, abyste se dostali do pohybu. Potřebujete vypracovat rozsáhlejší report? Začněte uspořádáním podkladů. Jakmile se dostanete do pohybu a činnosti, pravděpodobně už jen tak neskončíte a svůj úkol krok za krokem dokončíte.

3. Rozporcujte slona. Vytvořte seznam dílčích cílů nebo úkolů. Splňte dílčí cíle a konečný cíl se stane najednou dosažitelným.

4. Začněte s malými, snadno dosažitelnými dílčími cíli. Pokud vás děsí náročná například kreativní aktivita, začněte nejprve dílčími snadnějšími kroky, které vám pomohou lépe se připravit na hlavní činnost.

5. Pochvalte se. Nesoustřeďte se na věci, které ještě musíte udělat. Pochvalte se i za to, co se vám už podařilo a nemějte výčitky za to, co jste zatím nedokončili. Prostě přeneste všechny nedokončené úkoly, které mají ještě čas, do dalšího dne. V tomto případě si můžete dovolit některé činnosti odložit. Přijměte fakt, že často nelze udělat vše naráz.

6. Rozdělte si práci na 15-30minutové bloky. Nesnažte se ukousnout více, než kolik můžete spolknout najednou. Přestávky v práci jsou důležité. Napijte se, dejte si lehký oběd a poté se opět pusťte do práce.

7. Každou hodinu si dejte 10-15minutovou přestávku. Odměňte se za splnění stanovené části úkolu tím, že se budete chvíli věnovat aktivitě, která vás baví. Třeba rychlému přečtení zpráv nebo brouzdání na sociální síti, které vás na chvilku rozptýlí. Vyberete si odměnu, ale spojte ji výhradně s dokončením stanovené části úkolu.

8. Nepropadněte sami sobě a svým pocitům. Mysl má občas tendenci nechat se tímto směrem unést. S tímto vědomím pracujte a snažte se udržet pozornost nikoliv u sebe, ale stále u úkolu.

9. Na konci dne si zapište 2-3 věci, které jste dokázali, a další 2-3 věci, které plánujete na zítra. Vytvořte si předem plán, abyste každý den nezačínali od nuly.

10. Aplikujte standard „dostatečně dobrý“. Nemusíte být dokonalí. Musíte být dost dobrý. Nastavení nerealisticky vysokých standardů vám brání ve zkoušce ze strachu. Nesnažte se nikdy splnit nerozumná očekávání, která na sebe kladete.

 

Zdroj: Psychology Today