Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

„Mě ale nezajímá, že jsi na to sám a musel jsi řešit i jiné věci. Ten termín byl včera!“

Ano, je to šéf, kdo na vás křičí, ale váš mozek slyší tygra. Hladina kortizolu jde nahoru a vaše tělo se ocitá ve stavu bojové pohotovosti. Trvalý stres páchá na lidském zdraví obrovské škody – náš organismus například ztrácí schopnost bránit se nádorovým buňkám, objevuje s vysoký krevní tlak, nespavost a další potíže.

 

První pomoc proti stresu (když už vás přepadne)

1. Zhluboka dýchejte

V ohrožení začneme podvědomě zkracovat dech. Pokud se na vás právě nerozbíhá rozzuřený stokilový klient s palicí, raději vydechněte. Zavřete oči a pomalu se několikrát zhluboka nadechněte. Vtáhněte vzduch celým břichem. Zopakujte to desetkrát. Snížíte tak krevní tlak a zpomalíte srdeční frekvenci. Cítíte, jak jste hned uvolněnější?

2. Ochlaďte si zápěstí studenou vodou

Dýchání zpomaleno? Výborně. Teď se zvedněte a vydejte se lehkou chůzí k umyvadlu. Otočte kohoutkem a zchlaďte si studenou vodou zápěstí. Pak přidejte ještě trochu vody na oba ušní lalůčky. Nebojte, nejde o žádné šamanství. Přesně na těchto místech jsou pod kůží rozesety velké cévy a jejich ochlazením snížíte napětí v celém těle.

3. Zaměřte se na přítomnost

Když řešíme ve stresu nějaký problém, potřebujeme odstup. Podívejte se z okna  – ne proto, abyste špehovali kolegy v sousedním bloku, ale sledujte stromy, auta, lidi a měnící se scenérii na obloze. Vezměte si hrnek a soustřeďte se minutu jen na lžičku. Zaměřte pozornost na vaše chuťové buňky, když upíjíte čaj. Prostě na cokoli, co vás odpoutá od katastrofických představ.

shutterstock_144561377

↑ Inteligent sice zvládá chaos, ale mít alespoň nějaký systém je opravdu lepší.

Jak udržovat nízký stres, když jste v práci

1. Udělejte si pořádek

Rozdělte si denní úkoly podle priorit. Nezačínejte těmi nejjednoduššími nebo těmi které vás prostě jen baví. Vrhněte se naopak do těch důležitých. A vy moc dobře víte, které to jsou. Vyhraďte si 5 minut a udělejte si pořádek na stole. Budete překvapeni, jak vás pohled na srovnaná pravítka a tužky uklidní.

2. Přijďte hodinu před ostatními

Vyhnete se dopravním zácpám a prvním telefonátům, které budete řešit ještě v MHD nebo v autě. Raději využijte klid prázdné kanceláře a také toho, že ráno je schopnost soustředění nejvyšší. Zároveň už budete před příchodem kolegů a šéfa mentálně zahřátí. Být první v práci navíc působí dobře a odměnit se můžete tím, že dříve odejdete (tedy ideálně).

3. Smějte se (i sami sobě)

Ano, byznys je vážná věc, ale pozitivně naladění lidé a firmy jsou mnohem úspěšnější. Dejte si občas kolečko po kanceláři, zažertujte s kolegy. Krátká nezávazná konverzace a výbuch smíchu dokáží ventilovat stres jako nic jiného. Uvolněni? Tak teď už zase zpátky do práce!

shutterstock_107200553

↑ Meditujte a cvičte. Zkusit můžete třeba Office Yogu.

Antistresové zásady pro celý den

1. Nesmlouvejte s budíkem

Nikdy, opravdu nikdy nezamačkávejte budík. Nastavte si realistický čas pro buzení a ten dodržujte. Ráno je energeticky nejcennější částí dne a každá minuta se počítá. Hned po probuzení vypijte velkou sklenici vody. Poctivě se nasnídejte – jídlo si v klidu připravte. Nejen, že dodáte tělu potřebné kalorie, ale krájení chleba a rajčat vás přinutí se soustředit, což uklidňuje. Ale nepřejídejte se, jinak budete ospalí.

2. Sportujte a meditujte

Vyplavením endorfinů a přeměnou stresové energie do fyzické aktivity poskytnete svému tělu neocenitelnou službu. To však asi víte. Se sportem začínejte pozvolna a na počáteční seance využijte klidně i služeb kvalitního trenéra. Cílem není se hned zlikvidovat, ale cvičit zdravě  a udržitelně. Nevhodně postavené cvičení vám může způsobit vážné zdravotní problémy. Jóga i jednoduchý střečink jsou techniky, po kterých se budete okamžitě cítit lépe. Každý den si vyhraďte alespoň 20 minut na meditaci. Nemusíte kvůli tomu do buddhistického chrámu, stačí vám klid, hluboké dýchání a soustředění na vlastní myšlenky.

3. S kofeinem a nikotinem opatrně

Stimulanty užívejte s mírou. Odpolední káva na vás působí ještě ve večerních hodinách, z cigarety na „uklidnění“ se může stát další stresující faktor: musím si jít zakouřit, jinak to nevyřeším. Kocovina z alkoholu zase další den zpomalí vaše myšlenky a schopnost se soustředit.

Vyzkoušeli jste vše popsané a stále je stresu moc? Změňte zaměstnání! 

Zdroj: job.cz (David Matoušek, spolupracovník Jobs.cz)